Archiwum


KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ
w Bystrzyckiej Szkole Muzycznej

19 czerwca aula P.SM.I st. w Bystrzycy Kłodzkiej wypełniona była do ostatniego miejsca. Wśród gości znaleźli się: starosta powiatu kłodzkiego Krzysztof Baldy, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika Dorota Komornicka i radny powiatu kłodzkiego Robert Duma, dyrektor biura poselskiego JAKUBA SZULCA - HUBERT KRECH. Wszyscy przyszli nie tylko po to, żeby posłuchać znakomitego chóru i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego, ale także, aby uczcić 10-lecie pracy dyrygenckiej RENATY FIAŁKOWSKIEJ-DUMY. Wielokrotne sukcesy wokalistów z Bystrzycy są powodem do wielkiej dumy dla miasta, gminy i powiatu.
Wystarczy wspomnieć:
czterokrotnie zdobytego ZŁOTEGO ANIOŁA na Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy, ZŁOTE DZWONY na przeglądzie w Lubinie, czy I MIEJSCE na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Chór i Dziewczęcy Zespół Wokalny koncertowali w: Danii, Czechach, Włoszech i Belgii.
Pani dyrygent i jej podopieczni otrzymali piękne gratulacje od przedstawicieli władz lokalnych i zapewnienie, że mogą zawsze liczyć na wsparcie w realizacji projektów artystycznych. Pani burmistrz Renata Surma podczas swego wystąpienia dodała także jakże miłe informacje, że jest wreszcie zgoda na utworzenie szkoły muzycznej II stopnia w Bystrzycy i, że są środki na remont nowej siedziby!. Uroczystość odbyła się w tle pięknego koncertu bystrzyckich wokalistów, którzy przypomnieli swoje wielkie przeboje, jak "Rodzinna herbatka" czy "Raz Barbara". Po nich zaprezentowali program z piosenkami "Dookoła Świata", pokazując wszechstronność umiejętności wykonawczych. Publiczność zgotowała owację na stojąco, więc nie obyło się bez bisu. Na zakończenie koncertu pani dyrektor bystrzyckiej szkoły muzycznej Aleksandra Tarchała podziękowała wszystkim, którzy wspierają szkołę i wręczyła dyplomy Przyjaciela.

Tadeusz Piotrowski


WITAJCIE WAKACJE

Po całym roku ciężkiej pracy nareszcie nadeszły! Upragnione, wyczekiwane wakacje. Rok szkolny zakończyliśmy jak zwykle koncertowo: KONCERTEM DLA PRZYJACIÓŁ, który był jednocześnie jubileuszem 10lecia pracy pani Renaty Fiałkowskiej-Dumy z chórem naszej szkoły i Dziewczęcym Zespołem Wokalnym oraz popisami najlepszych uczniów i tegorocznych absolwentów. 25 czerwca zakończyliśmy zajęcia edukacyjne i czas na odpoczynek. Życzę więc wszystkim aby tegoroczne wakacje były wspaniałe, pełne nowych wrażeń i przygód. Do zobaczenia we wrześniu.

Aleksandra Tarchała


Serdecznie zapraszamy na koncert jubileuszowy!


UWAGA KANDYDACI
DO KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY MUZYCZNEJ

Zapraszamy wszystkich, którzy do tej pory nie zdecydowali się jeszcze na zapisy do naszej szkoły. Jest jeszcze szansa, bowiem dysponujemy wolnymi miejscami w klasach nauki gry na instrumentach: fortepianie, skrzypcach, gitarze, akordeonie, flecie i trąbce.
ZAPRASZAMY dnia 15 czerwca 2010 o godz.15,00 na PRZESŁUCHANIA PREDYSPOZYCJI DO KSZTAŁCENIA MUZYCZNEGO.Kwestionariusze należy wypełnić w dniach poprzedzających przesłuchania.
Wszelkie informacje udzielane są w sekretariacie szkoły.


PAŃSTWOWA SZKOLA MUZYCZNA I stopnia im.Karola Szymanowskiego
w Bystrzycy Kłodzkiej

w miesiącu październiku 2010 roku będzie obchodziła 65-lecie swojego istnienia.

Zapraszamy wszystkich absolwentów naszej szkoły do wspólnego świętowania tego wydarzenia.

Prosimy także o kontakt z sekretariatem w celu podania swoich danych kontaktowych. Będziemy mieli wtedy możliwość przesłania zaproszeń oraz harmonogramu obchodów 65-lecia szkoły.


KONCERT FLECISTÓW

Cudowne dźwięki fletu w przeróżnych barwach i odcieniach mogliśmy usłyszeć w czwartek 20 maja w sali koncertowej naszej szkoły podczas koncertu w wykonaniu uczniów klasy fletu pana Cezarego Traczewskiego z Ogólnokształcacej Szkoły Muzycznej II st. im.K.Szymanowskiego we Wrocławiu.

Wykonawcy: Agnieszka Danilecka, Aleksandra Pechytiak oraz Marek Szymański - uczniowie starszych klas szkoły II stopnia zachwycili nas biegłością techniczną i pięknem brzmienia instrumentu w wykonywanych utworach. Kompozytorzy których dzieła usłyszeliśmy to: m.in. G.F.Telleman, C.Debussy, F.Doppler, G.F.Haendel.

Nieczęsto nasi uczniowie mają okazję usłyszeć na żywo muzykę fletową wykonaną na tak wysokim poziomie, wiec uczta duchowa była wspaniała. Pan Cezary Traczewski obiecał odwiedzić jeszcze w przyszłości naszą szkołę wraz z uczniami, czekamy więc z niecierpliwością.


KONCERT DUETU FORTEPIANOWEGO
HANNA TARCHAŁA I KAMIL TURCZYN


28 maja (piątek) o godzinie 16,00 zapraszamy do sali koncertowej naszej szkoły na koncert duetu fortepianowego studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu z klasy profesora Andrzeja Tatarskiego – Hanny Tarchały i Kamila Turczyna. Znany nam już duet – bowiem występował już u nas dwa lata temu – wykona utwory m.in. J.I.Paderewskiego, C.Debussyego, M.Ravela.

ZAPRASZAMY

Plakat


WYPRAWA DO OPERY

27 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wyruszyła autokarem do Wrocławia aby obejrzeć spektakl operowy Stanisława Moniuszki pt.”Straszny Dwór”. Nieodzownym punktem wycieczki –oprócz wrażeń artystycznych – miała być także wizyta w Mc Donaldzie. I tak też się stało. Syci i napojeni mogliśmy spokojnie zagłębić się w fotelach pięknej sali gmachu opery aby słuchać i podziwiać wspaniałe wykonanie przedstawienia przez wrocławskich artystów. Muzyka polskiego kompozytora, piękne stroje z epoki oraz doskonale przygotowany zespół sprawił że wszyscy byliśmy zachwyceni. Pełni wrażeń wracaliśmy do domu z zamiarem szybkiego powrotu do tego magicznego miejsca.

Aleksandra Tarchała


KONKURS MŁODYCH SKRZYPKÓW

Po raz siedemnasty było gwarnie i wesoło, z zewsząd dobiegały dźwięki skrzypiec często z towarzyszeniem fortepianu. We wszystkich klasach naszej szkoły rozgrywali się uczniowie z różnych stron Polski, przygotowując się do występu przed licznie zgromadzona publicznością oraz szanownym jury w skład którego weszli po raz kolejny: pan profesor Krzysztof Bruczkowski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, profesor Paweł Puczek z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz profesor Michał Grabarczyk reprezentujący akademię Muzyczną w Poznaniu.
Uczestników z klas drugich, trzecich i czwartych było łącznie około sześćdziesięciu wiec można było usłyszeć przeróżne utwory, style i wykonania. Jak stwierdziło jury – poziom był wysoki i wyrównany, niełatwo było zdobyć upragnione pierwsze miejsca i nagrody.
Niestety w konkursie zabrakło tym razem reprezentantów naszej szkoły więc podziwialiśmy i oklaskiwaliśmy uczniów ze szkół wrocławskich, z Legnicy, Oławy, Kłodzka, Gniezna i in.

I miejsce w grupie uczniów klasy II zajęła – Natalia Czerwińska z OSM I st im.K.Szymanowskiego we Wrocławiu
I miejsce w grupie uczniów klasy III zajęła – Kaja Szadujko z PSM I st im.G.Bacewicz we Wrocławiu
I miejsce w grupie uczniów klasy IV zajęła – Sara Dragan z OSM I st w Legnicy
Pozostałe wyniki wraz z punktacją można znaleźć w zakładce MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW.
Wszystkim zwycięzcom a także uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.


MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW

W dniach 13-14 maja zapraszamy na XVII edycję konkursu uczniów klasy skrzypiec szkół muzycznych I stopnia, na które zgłosiło się około 60 uczestników z różnych regionów Polski.
Oto harmonogram:

 • 13 maja 2010
  • Godz.9,00-13,00 – przesłuchania konkursowe
  • Godz.14,00-16,00 – przesłuchania konkursowe
  • Godz.17,00 – podsumowanie przesłuchań
  • Godz. 18,00 – KONCERT LAUREATÓW poprzednich edycji.
   Wystapią:
   Aleksandra Tekieli,Zuzanna Mucha,Anna Burzyńska,Agnieszka Głąbińska,Emilia Błaszczyk,Magdalena Gąsior,Monika Szemelak
 • 14 maja 2010
  • Godz.9,00 – 14,00 – przesłuchania konkursowe
  • Godz.16,00 – KONCERT LAUREATÓW XVII MUZYCZNYCH PREZENTACJI MŁODYCH SKRZYPKÓW
Wszystkie przesłuchania i koncerty odbędą się w sali koncertowej naszej szkoły. Wstęp wolny.
ZAPRASZAMY


Święto muzyki kameralnej

W dniach 23-24 kwietnia Bystrzyca Kłodzka – jak co roku o tej porze – stała się dla adeptów sztuki muzycznej centrum kameralistyki. Tutejsza Państwowa Szkoła Muzyczna już po raz XIX zorganizowała Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I st. W tegorocznej edycji konkursu, objętej patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udział wzięło 39 zespołów z całego kraju. Młodych kameralistów oceniali: prof. Anna Prabucka-Firlej, prof. Krzysztof Sperski i dr Paweł Kukliński. Wszyscy jurorzy są pracownikami naukowymi akademii Muzycznej w Gdańsku, mają bogaty dorobek artystyczny, koncertują w kraju i za granicą, często wspólnie – jako Trio Gdańskie. Wśród duetów najwyższą punktację uzyskały pianistki Julia Balas i Aleksandra Bors z OSM I st. w Krakowie. W kategorii: zespoły większe 1. miejsce zajęli ex aequo: Karolina Jaskólska, Marianna Kanke i Stanisław Majewski z OSM I st. w Gnieźnie, Jan Siewierski, Jan Kęsik i Sebastian Łobos („Smyki”) z PSM I st. w Częstochowie oraz Klara Gronet, Mira Marton i Jędrzej Rosiewicz z PSM I. st. nr 4 w Warszawie.
W ramach konkursu zorganizowano trzy koncerty. Największym wydarzeniem był z pewnością piątkowy występ Tria Gdańskiego. Po pierwszej turze przesłuchań i przeprowadzeniu warsztatów metodycznych jurorzy dali uczestnikom konkursu wzór kameralnego muzykowania. Do najważniejszych celów tego znakomitego zespołu należą: z jednej strony propagowanie muzyki polskiej, z drugiej – przyswajanie szerokiej publiczności utworów mało znanych. Wierni takim założeniom muzycy z Gdańska zaprezentowali Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w roku 1934, lecz z powodu kaprysów historii musiał być dwukrotnie rekonstruowany. Gdański zespół – dotarłszy do unikatowego egzemplarza nut – wykonał praktycznie nieznaną wersję z 1945 roku. W drugiej części koncertu publiczność usłyszała dzieło należące do klasyki gatunku – Trio d-moll op. 49 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, zainspirowane głębokim uczuciem kompozytora do żony Cécile. Oba utwory wykonane zostały z ogromną pasją, wirtuozerią i wyczuciem formy, co słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.
W sobotę, po drugiej części przesłuchań, odbył się tradycyjny koncert na schodach ratusza dla zgromadzonej w centrum miasta publiczności. Zwieńczeniem konkursu był natomiast koncert laureatów, który uświetnili swą obecnością burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma i starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Zygmunt Komuszyna. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród zwycięzcy – już rozluźnieni, ale nadal w doskonałej formie – zaprezentowali wybrane przez jury utwory.
Sprawna organizacja konkursu, na którą zwracała uwagę większość uczestników, możliwa była m. in. dzięki hojności wielu instytucji, firm i osób. Oto sponsorzy przeglądu: Gmina Bystrzyca Kłodzka, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Bystrzycy Kłodzkiej, „Pieczywo” s.c. - Międzylesie, „Mineral” – Gorzanów, „Euromatch” - Bystrzyca Kłodzka, Elżbieta i Krzysztof Pawlaszkowie, Henryka Szczepanowska, Celina i Ryszard Wójtowiczowie, Bożena i Jerzy Kleinowie. Wszystkim wymienionym organizatorzy składają gorące podziękowania.

Barbara Prasał


XIX BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I stopnia

W dniach 23-24 kwietnia 2010r. odbędzie się w sali koncertowej naszej szkoły kolejna edycja KONKURSU, w której weźmie udział blisko 40 zespołów kameralnych z całej Polski. Przesłuchaniom konkursowym towarzyszyć będą wspaniałe koncerty na które serdecznie wszystkich zapraszamy.
Wstęp wolny!

Harmonogram konkursu:

 • 23 kwietnia, piątek:
  • Godz. 9,00 – 14,00 – przesłuchania konkursowe
  • Godz. 16,00 – warsztaty metodyczne dla uczniów i nauczycieli szkół muzycznych
  • Godz. 19,00 – koncert TRIA GDAŃSKIEGO w składzie: Anna Prabucka-Firlej – fortepian, Krzysztof Sperski – wiolonczela Paweł Kukliński - skrzypce
 • 24 kwietnia, sobota:
  • Godz. 9,00 – 13,00 – przesłuchania konkursowe
  • Godz. 14,00 – koncert NA SCHODACH RATUSZA
  • Godz.16,00 – KONCERT LAUREATÓW
Serdecznie zapraszamy.

Szczegółowy harmonogram konkursu w pliku PDF


WIELKANOC

Życzenia zdrowych, radosnych, szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa i wspaniałego wypoczynku chciałabym złożyć wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz jej przyjaciołom.

Aleksandra Tarchała


WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

Ferie świąteczne będą trwały od 01 do 06 kwietnia 2010r.


ZAPROSZENIE NA KONCERT

Dnia 30 marca 2010 o godzinie 16,30 w Sali Koncertowej naszej szkoły odbędzie się koncert SAMANTY KOBAK, uczennicy klasy fortepianu pana Dominika Zabłockiego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nysie. W programie utwory: Sergiusza Rachmaninowa – Etiuda d-moll op. 33 nr 5, Moment muzyczny e-moll op.16 nr 4, Fryderyka Chopina - Etiuda c-moll op.10 nr 12 „Rewolucyjna”, Ballada F-dur op.38 a także Koncert Warszawski Richarda Addinsella.
Zapraszamy serdecznie !


AUDYCJA MUZYCZNA "FRYDERYK CHOPIN"

Zapraszamy wszystkich uczniów a także miłośników muzyki F.Chopina w dniu 02 marca 2010 o godzinie 15,00 na audycję muzyczną mającą na celu przybliżyć życie i twórczość naszego wybitnego kompozytora z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin. Audycja odbędzie się w Sali Koncertowej naszej szkoły. Zapraszamy!


XI Dolnośląskie Kolędowanie Chórów Szkół Muzycznych pierwszego stopnia.
ZŁOTO DLA BYSTRZYCKIEGO CHÓRU DZIECIĘCEGO !

Szkoła muzyczna z Bystrzycy Kłodzkiej nigdy nie miała powodów do kompleksów wobec większych miast. Uczniowie często zdobywają nagrody na konkursach muzycznych.
Tak było też 23 stycznia w Świdnicy na dorocznym Dolnośląskim Kolędowaniu. Bystrzycki Chór Dziecięcy P.S.M.I st. im. K. Szymanowskiego, którym dyryguje RENATA FIAŁKOWSKA-DUMA z akompaniamentem Karoliny Matys, przywiózł już po raz czwarty Złotego Anioła, a także wyróżnienie za najlepsze wykonanie kolędy zagranicznej!
Warto dodać, że działalność artystyczna Renaty Fiałkowskiej-Dumy została doceniona przez władze Powiatu Kłodzkiego, które przyznały jej tytuł najlepszego animatora kultury za rok 2009.
Wielkie gratulacje i wyrazy uznania należą się także wspaniałym młodym muzykom za piękne granie i śpiewanie.

Tadeusz Piotrowski


FERIE ZIMOWE w naszej szkole będą trwały od 1 do 14 lutego.


PÓŁROCZNE POPISY

21 stycznia o godz.16.30 wystąpili w sali koncertowej uczniowie naszej szkoły w POPISIE podsumowującym pierwsze półrocze nauki bieżącego roku szkolnego.

28 stycznia o godz. 16.30 zapraszamy na POPIS uczniów KURSÓW ALTERNATYWNYCH


BAL U ARTYSTÓW

Bawiliśmy się wspaniale, prawdziwe „tańce, hulanki, swawole…” miały miejsce na Balu u Artystów w Zamku w Międzylesiu. W pięknej nastrojowej sali tańczączyliśmy do muzyki prezentowanej przez pana Tadeusza Piotrowskiego, panią Barbarę Pietrzak oraz pana Kazimierza Jankowskiego. W przerwach, gości zabawiali gospodarze wieczoru – nauczyciele naszej szkoły wykonując solo i w różnych układach zespołowych utwory, najczęściej znane i lubiane np. polki i walce J.Straussa czy F. Lehara. Dziękujemy serdecznie wykonawcom: Elżbiecie Malinowskiej, Janowi Ostapowiczowi, Waldemarowi Golińskiemu, Dariuszowi Czerwence, Arkadiuszowi Gembarze, Grzegorzowi Tarchale, Stanisławowi Tarchale za artystyczne występy.
Bardzo gorąco chcemy podziękować za pomoc w organizacji rodzicom a szczególnie przewodniczącemu Rady Rodziców panu Kazimierzowi Jankowskiemu, który wiele wysiłku i czasu poświęcił aby ten bal był wspaniały. Dziękujemy także uczniom za piękne maseczki i kotyliony a mamom za pyszne ciasta. Dzięki tej wspaniałej pomocy dochód z balu powiększy konto Fundacji i przeznaczony zostanie na działalność dydaktyczną i koncertową szkoły.


KONCERT KARNAWAŁOWY

14 stycznia poczuliśmy się w szkole prawie jak w Wiedniu na słynnym koncercie noworocznym, ponieważ rozbrzmiały na scenie naszej sali koncertowej polki i walce Johanna Straussa, utwory Lehara a także wiele znanych i lubianych melodii. Wykonawcy świetnie się bawili a publiczność była zachwycona występami młodzieży, nauczycieli i zaproszonych przyjaciół szkoły.

Nastrój - jeszcze świąteczny przywołał wykonaniem dwóch kolęd chór dziecięcy oraz Dziewczęcy Zespół Wokalny z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie: Natalia Hajduk, Sylwia Konarska, Magda Zwoleń, Maciej Korolik, Przemysław Kałuża, Przemysław Borszowski, Krystyna Zasępa pod kierunkiem pani Renaty Fiałkowskiej-Dumy. Usłyszeliśmy także melodię „Białe Boże Narodzenie” w wykonaniu pana Tadeusz Piotrowskiego na gitarze i pana Jana Ostapowicza na trąbce oraz „Christmas Jingle” na sześć rąk. Przy jednym fortepianie zasiadły panie Elżbieta Malinowska, Karolina Matys oraz gościnnie Joanna Kocyan – nauczyciel z PSM w Kłodzku. Ponieważ trio wykonało jeszcze Walc Chaczaturiana z nastroju świątecznego przeszliśmy w nastrój karnawałowy i bawiliśmy się coraz lepiej słuchając : Dużego Zespołu Skrzypcowego ( Michał Bień, Agata Kowalczewska, Agnieszka Kurzajewska, Marta Lampasiak, Karolina Majkowsaka, Ewa Chudzicka, Aleksandra Cebula, Agata Olszyńska, Joanna Budnik, Oliwia Rodziewicz, Michalina Kulczycka, Aleksandra Kałuża, Julia Leszczyńska, Agata Mokrzycka, Patryk Nyklewicz, Aleksandra Kępińska, Jagoda Chmielowicz) przygotowanego przez pp.Golińskich, który wykonał m.in. „Tańczące śnieżynki” D. Obijalskiej, tria fletowego: Krystyny Zasepy, Alicji Grelak i Maji Dębskiej w utworze „Taniec małych łabędzi” a także ponownie pań pianistek tym razem w duecie: Elżbiety Malinowskiej i Joanny Kocyan m.in. w „Hopaku” z opery „Gajane” Arama Chaczaturiana.

Państwo Golińscy w duecie skrzypcowym z akompaniamentem Elżbiety Malinowskiej rozbawili nas utworem J. Fiołowa pt.„Divertimento” będącym połączeniem klasycznego w formie utworu z jazzowym standardem, pan Dariusz Czerwenka zatrzymał w chwilowej zadumie wykonując własne kompozycje na gitarze: „Kamień” i „Astried” a duet „Tangonetta” czyli pan Wldemar Goliński –skrzypce i pan Arkadiusz Gembara – akordeon rozentuzjazmował publiczność Czardaszem Montiego, Mrocznym tangiem A. Gembary oraz opartym na rumuńskich melodiach ludowych Słowikiem G. Diniku.

Finałem wieczoru był występ zespołu instrumentalnego którego skład stanowili nauczyciele szkoły: Agnieszka Golińska, Barbara Biel, Aleksandra Tarchała, Waldemar Goliński, Bożena Adamska, Elżbieta Malinowska a także zaproszeni goście - wieloletni nauczyciele i przyjaciele szkoły: pan Lesław Błażej i pan Wiesław Dubiel. Zespół wykonał wiązankę walców z operetki „Wesoła wdówka” F.Lehara oraz dwie polki i walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa. Zakończył koncert „Marszem Radeckiego” tegoż kompozytora , wywołując oklaski i aplauz publiczności. Mamy nadzieję że koncert karnawałowy dołączy do tradycyjnych koncertów naszej szkoły i będzie przyciągał coraz większą ilość sympatyków.


Koncert inaugurujący ROK CHOPINOWSKI – odwołany

Niestety, z powodu bardzo gwałtownych opadów śniegu, które uniemożliwiły bezpieczny dojazd wszystkimi środkami lokomocji a także z powodu choroby wykonawców, koncert inaugurujący ROK CHOPINOWSKI w naszej szkole, który miał być wykonany w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju został odwołany. Mamy nadzieję że odbędzie si ę w najbliższych miesiącach, o czym poinformujemy.


INAUGURACJA ROKU CHOPINOWSKIEGO w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej

Rok 2010 to rok bardzo ważny w kulturze polskiej, uświetniający 200 lecie urodzin wielkiego kompozytora FRYDERYKA CHOPINA. Na całym świecie rozpoczęły się już różnego rodzaju uroczystości rozpoczynające obchody Roku Chopinowskiego.
W naszej szkole również rozpoczniemy ten rok w sposób bardzo uroczysty: wyjazdem uczniów 12 stycznia 2010 do Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju na koncert studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu – Hanny Tarchały i Tomasza Sośniaka. W programie usłyszymy oczywiście tylko utwory tego wybitnego kompozytora.
Rok Chopinowski zamierzamy uczcić wieloma ciekawymi imprezami m.in. audycjami o Chopinie, konkursie wiedzy o kompozytorze, koncertami jego muzyki , udziałem w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju w sierpniu tego roku i In. tak, aby każdy mógł poznać postać, życiorys kompozytora a także zachwycić się pięknem jego muzyki. Terminy poszczególnych imprez będą podawane na tej stronie na bieżąco. Już teraz gorąco zachęcamy miłośników muzyki Fryderyka Chopina do uważnego śledzenia strony i uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach.


ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Wszystkim uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły oraz zaglądającym na tę stronkę, składam życzenia zdrowych, pogodnych, radosnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2010.

Aleksandra Tarchała


KARNAWAŁ W SZKOLE

Jako że styczeń to czas karnawału a karnawał to zabawa, taniec i wspaniała muzyka, szkoła oferuje swoim wiernym przyjaciołom dwie wspaniałe okazje doznania niezapomnianych wrażeń: KONCERT KARNAWAŁOWY oraz BAL u ARTYSTÓW

* 14 STYCZNIA 2010 o godzinie 18.00 zabrzmią dźwięki walców i polek Johanna Straussa w wykonaniu zespołu instrumentalnego nauczycieli naszej szkoły. KONCERT KARNAWAŁOWY jest organizowany przez Fundację na rzecz pomocy Państwowej Szkoły Muzycznej w Bystrzycy Kł. a cały dochód jaki słuchacze zechcą ofiarować, będzie przeznaczony na działalność szkoły.

* Drugim wspaniałym wydarzeniem na który serdecznie zapraszamy będzie BAL u ARTYSTÓW - 16 STYCZNIA 2010 roku,w Zamku w Międzylesiu.

Gościom – jak co roku - zapewniamy: tańce, hulanki, swawole, gry i zabawy towarzyskie, występy kilkunastu znakomitych artystów muzyków, biesiadne śpiewanie, smaczne jedzenie.Koszt biletu wynosi 80 zł od osoby a dochód z balu przeznaczony będzie na wsparcie działalności edukacyjno-muzycznej szkoły. Istnieje możliwość telefonicznego zarezerwowania miejsc noclegowych w Zamku w Międzylesiu lub – jeżeli zbierze się odpowiednia ilość chętnych – przejazd autokarem do Międzylesia i z powrotem po zakończeniu balu.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły.


Zapraszamy na KONCERT KOLĘDOWY

21 grudnia o godzinie 17,00 odbędzie się w naszej szkole koncert kolędowy, który swoim repertuarem wprowadzi słuchaczy w nastrój świąteczny. Przy choince zabrzmią piękne polskie i innych narodów kolędy w wykonaniu chóru szkolnego , a także solistów i zespołów instrumentalnych. Po koncercie wszystkich uczniów zapraszamy na słodki poczęstunek.


„DŹWIĘKI FAGOTU”

Dźwięki fagotu rozbrzmiały w naszej szkole 24 listopada za sprawą artystów Filharmonii Wrocławskiej, którzy zawitali w mury naszej szkoły już po raz piąty. Podczas audycji muzycznej prowadzonej jak zwykle przez panią Annę Musiał mogliśmy usłyszeć szereg utworów ukazujących szerokie możliwości brzmieniowe, techniczne i wykonawcze fagotu. Sam instrument zadziwił nas pięknym brzmieniem i niespotykanym kolorytem skal dźwiękowych.
Audycja była bardzo ciekawa. Czekamy na nastepne.


Warsztaty wokalne w Rudawie

W dniach 20-21 listopada chór naszej szkoły pracował ciężko podczas warsztatów wokalnych w zaprzyjaźnionym i pięknym pensjonacie Orlica w Rudawie, przygotowując program na zbliżające się koncerty i konkursy. Wszyscy przykładali się solidnie do nauki nadrabiając także zajęcia z kształcenia słuchu i audycji muzycznych. W przerwach młodzież odpoczywała spacerując i podziwiając piękno okolicy, bowiem pogoda mimo że jesienna, była wspaniała. Wszyscy wrócili zmęczeni dwudniowym intensywnym wysiłkiem ale zadowoleni , deklarując chęć uczestniczenia w takich warsztatach ponownie.


Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej
„Mistrz i uczeń”

12 października uroczystym koncertem zatytułowanym „Mistrz i uczeń” został uczczony w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich uczących i uczących się. Jak co roku w tym tradycyjnym już koncercie wzięli udział nauczyciele i uczniowie, wykonując wspólnie w różnych układach zespołowych przygotowane utwory. Najliczniej reprezentowane były duety: fortepianowe – pani Angelika Rembowiecka z uczennicą Natalią Bogdańską a także z Joanną Budnik, duet trąbek w składzie: pan Jan Ostapowicz z uczniem Ignacym Bińkiem, duety gitarowe – pan Tadeusz Piotrowski z Krzysztofem Krukiem, pan Dariusz Czerwenka wraz z Sylwią Konarską oraz duet akordeonowy w którym wystąpili pan Arkadiusz Gembara ze swoją uczennicą Natalią Bogdańską.
Usłyszeliśmy także większe zespoły: trio trąbek w składzie – pan Jan Ostapowicz oraz uczniowie Jakub Gdowicz i Kamil Patyński, trio skrzypiec – pani Agnieszka Golińska z uczennicami Zuzanną Denys i Joanną Małek. Pani Agnieszka wystapiła także razem z uczennicami: Joanną Budnik, Agatą Olszyńską, Oliwią Rodziewicz oraz w nonecie skrzypcowym wspólnie z panem Waldemarem Golińskim, Michałem Bieniem, Ewą Chudzicką, Aleksandrą Kałużą, Agnieszką Kurzajewską, Martą lampasiak, Agatą Kowalczewska i Karoliną Majkowską. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapił również zespół fletowy, który reprezentowały: pani Bożena Adamska oraz uczennice Maja Dębska, Aniela Dobecka, Alicja Grelak, Aleksandra Ligęza i Krystyna Zasępa. Zespołom akompaniowały panie Angelika Rembowiecka oraz Elżbieta Malinowska.
Utwory wykonane przez mniejszych i większych wykonawców bardzo podobały się publiczności a radość wspólnego muzykowania widoczna była zarówno u Mistrzów jak i uczniów.

Aleksandra Tarchała


ODWOŁANE ZAJĘCIA

Informujemy że w dniach 19 - 23 października wszystkie zajęcia w naszej szkole zostają odwołane z powodu prac związanych z remontem Ratusza.

Aleksandra Tarchała


MUZYCZNA PRZYGODA W BELGII

Wszystko zaczęło się od niezobowiązującej rozmowy koncertowania w Belgii, w której ksiądz Jan Fecko pracował ponad 15 lat. Słowa szybko przerodziły się w czyny i ksiądz Jan zorganizował Dziewczęcemu Zespołowi Wokalnemu i instrumentalistom z PSM I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej wyjazd na koncerty, które stały się piękną muzyczną przygodą.

ZWIEDZANIE
Pierwsze kroki, zaraz po zakwaterowaniu w Walhain - jednej z byłych parafii ks.Jana, skierowaliśmy do centrum Europy, czyli Brukseli. Miasto zachwyca i zaskakuje różnorodnością architektury. W zgrabnej bliskości stoją obok siebie zabytkowe pałace i nowoczesne budowle instytucji Unii Europejskiej. Przepiękna katedra św.Michała Archanioła, wąskie uliczki starówki z bogato zdobionymi kamienicami i licznymi restauracyjkami oferujacymi jedzenie z wszystkich kuchni świata. Jak przystało na muzyków nie ominęliśmy muzeum instrumentów, co było świetną lekcją poglądową, bo instrumenty można było nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć, dzięki specjalnemu systemowi słuchawek audio.
Kolejne dwa dni spędziliśmy w Antwerpii, w której mieszka ok.100 000 Polaków! Oczywiście mieszkaliśmy u polskich rodzin, które gościły nas serdecznie i nie mniej bogato, niż Belgowie w Walhain.
Portowa Antwerpia pokazała się bardzo malowniczo z zamkiem Het Steen nad rzeką Skaldą. W gotyckiej katedrze N.M.P. mieliśmy szczęście obejrzeć wystawę malarstwa flamandzkiego, w tym dzieła Rubensa. Znowu oszałamiajace bogactwo zabytkowej architektury i tłumy turystów ze wszystkich stron świata.
Drugiego dnia zobaczyliśmy słynny dworzec centralny, wokół którego skupia się światowe centrum szlifowania i handlu diamentami. Mieliśmy jeszcze okazję wysłuchać znakomitego koncertu czterech skrzypków, z których dwaj byli Polakami! Jakże nam było miło, kiedy największy aplauz słuchaczy wywołało wykonanie utworu G.Bacewicz.
Trzecie miasto zwiedziliśmy z pokładu łodzi, bo zwana Wenecją Północy Brugia pocięta jest licznymi kanałami. Ulice miasta jeszcze węższe, usiane sklepikami ze słynną belgijską czekoladą, którą wytwarza się ręcznie w niezliczonych formach i smakach.

MUZYKOWANIE
Zagraliśmy trzy pełne koncerty, które za każdym razem zwieńczone były oklaskami na stojąco i bisami. Dziewczęcy Zespół Wokalny z P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy i z akompaniamentem Elżbiety Malinowskiej, a także instrumentaliści: Daria Łochańska, Nikola Tokarz i Maciej Korolik odnieśli kolejny sukces poza granicami kraju. To efekt wielu lat systematycznej pracy i talentów. Warto dodać, że niestrudzone dziewczyny śpiewały jeszcze kilkakrotnie na mszach, w pociągu, tramwaju, na ulicach i oczywiście w autokarze! Płyty cd zespołu rozeszły się jak przysłowiowe bułeczki, a część zainteresowanych dokonała przedpłat akonto przesyłek pocztowych!

PODSUMOWANIE
Piękny, bogaty kulturowo i gospodarczo kraj, życzliwi i wrażliwi ludzie. Polonia zintegrowana we wspólnotach katolickich, pamiętająca o swoich korzeniach, pielęgnująca własne tradycje.

W imieniu uczestników pragnę podziękować Księdzu Janowi Fecko za znakomite zorganizowanie naszego pobytu w Belgii, a Pani Burmistrz Renacie Surmie, Gminie Bystrzyca Kłodzka, a także Radzie Rodziców przy P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej za wsparcie finansowe. Myślę, że pozostawiliśmy w Belgii szlachetny obraz naszej szkoły, miasta i kraju.

Tadeusz Piotrowski


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

Pierwszy dzień października każdego roku obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Muzyki. Zainicjowany w 1975 roku przez Yehudi Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki przy organizacji UNESCO, miał na celu uświadamiać jak wielkim dobrem ludzkości jest muzyka. To święto muzyki w naszej szkole muzycznej obchodzone jest co roku bardzo uroczyście. Tak było i tym razem.
Międzynarodowy Dzień Muzyki uczczony został koncertem wykonanym przez nauczycieli szkoły przed licznie zgromadzoną publicznością. Muzyka o różnym nastroju i charakterze miała uzmysłowić słuchaczom jak wielką odgrywa rolę w życiu każdego człowieka, towarzysząc mu w wielu ważnych dla niego chwilach. W koncercie wziął m.in. udział zespół instrumentalny nauczycieli szkoły w składzie: Agnieszka Golińska, Waldemar Goliński, Aleksandra Tarchała, Barbara Biel – skrzypce, Elżbieta Malinowska – fortepian oraz Arkadiusz Gembara – akordeon. Wykonał on piękną liryczną melodię „Obój Gabriela” Ennio Morricone z filmu „Misja”, „Kanon” Pachelbela oraz Koncert skrzypcowy „Lato” z cyklu „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.
Usłyszeliśmy także odmienne w nastroju, ilustracyjne i bogate w wyrazie dwa utwory - „Zamek” i „Spacer po lesie” - skomponowane i wykonane na gitarze przez pana Dariusza Czerwenkę. Kolejnym solistą tego koncertu był pan Waldemar Goliński w którego wykonaniu na skrzypcach usłyszeliśmy transkrypcję Preludium z wiolonczelowej I Suity G-dur J.S.Bacha. W dalszej cześci koncertu Pan Jan Ostapowicz na trąbce wraz z panem Tadeuszem Piotrowskim, który towarzyszył mu na gitarze zagrał popularny utwór pt.”My way” Cloudea Francois, a także piosenkę „Krople deszczu” Burta Bacharacha przy akompaniamencie pani Angeliki Rembowieckiej na fortepianie. Koncert zakończył fragment „Te Deum” Antoinea Chaepentiera w wykonaniu tria trąbek w skład którego weszli uczniowie szkoły: Jakub Gdowicz i Kamil Patyński wraz ze swoim nauczycielem. Wszyscy wykonawcy spotkali się z ciepłym przyjęciem i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Przed koncertem nastąpiła także ważna chwila dla uczniów szkoły a mianowicie rozpoczęcie Konkursu Melomana oraz rozdanie Kart Melomana. Podsumowanie konkursu nastąpi na koniec roku. Mam nadzieję, że tak pięknie rozpoczęty sezon koncertowy w naszej szkole będzie obfitował w wydarzenia muzyczne przez cały rok a każdy z miłośników muzyki znajdzie w nim coś dla siebie.

Aleksandra Tarchała


Gitarowa integracja

Szkolny sezon koncertowy w obu szkołach muzycznych powiatu kłodzkiego rozpoczął się od dwóch sympatycznych koncertów gitarowych. 24 września br. w czwartkowe popołudnie, w kłodzkiej szkole muzykowali wszyscy uczniowie klas gitary tejże placówki oraz gościnnie Adam Jankowski – reprezentant bystrzyckiej szkoły muzycznej.
Natomiast następnego dnia w pięknej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej wystąpili uczniowie klasy gitary prowadzonej przez Witolda Kozakowskiego (Katarzyna Rychlicka, Adam Jankowski, Marcin Witkowski) oraz gitarzyści kłodzcy: Agnieszka Strap, Aleksandra Wilamowska, Szymon Armata i Paweł Czachor. W programie kłodzko-bystrzyckich koncertów znalazło się wiele utworów o charakterze tanecznym (m.in. tango, walc, kujawiak) oraz kompozycji przywołujących wakacyjne wspomnienia („Idziemy na wycieczkę”, „Melodia hiszpańska”, „Mały pejzaż”).
W Kłodzku licznie przybyła publiczność szczególnie gromkimi brawami nagrodziła Piotra Czerniaka za porywające wykonanie słynnej kompozycji Erica Claptona „Tears in Haeven” - zmuszając młodego gitarzystę do bisu. Dodać należy, że Piotr Czerniak w ubiegłym roku szkolnym był laureatem aż siedmiu nagród w ogólnopolskich konkursach gitarowych! Osiągnięcia te docenił Burmistrz Miasta Kłodzka niedawno fundując zdolnemu uczniowi stypendium artystyczne.
Natomiast w koncercie bystrzyckim szczególnie interesująco zaprezentowali się Aleksandra Wilamowska i Szymon Armata - także ich występy spotkały się z rzęsistymi oklaskami wymagającej i coraz liczniejszej publiczności.
Obu koncertom towarzyszyły barwne prace plastyczne pt. „Gitara moich marzeń” wykonane przez Pierwszaków rozpoczynających swoją przygodę z gitarą.
Ale nie samą muzyką żyje człowiek: drugi dzień gitarowej integracji dopełniło wspólne spotkanie młodzieży przy słodkim poczęstunku.

Witold Kozakowski


ROZPOCZYNAMY SEZON KONCERTOWY

W dniu 25.09.2009r.- Koncertem uczniów klasy gitary pana Witolda Kozakowskiego rozpoczniemy sezon koncertowy w naszej szkole. Będzie on jak co roku obfity w wydarzenia i bardzo ciekawy, warto więc śledzić kalendarz pracy szkoły. Oto terminy najbliższych koncertów:

 • 25.09.2009 godz.16.00 - Koncert "Gitara wróciła z wakacji". Udział wezmą uczniowie klasy gitary pana Witolda Kozakowskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej.
 • 01.10.2009 godz.16.30 - Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wykonawcami będą nauczyciele PSM w Bystrzycy Kłodzkiej.
 • 12.10.2009 godz.16.30 - Koncert "Mistrz i uczeń" z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym udział wezmą pedagodzy i uczniowie naszej szkoły.
 • 15.10.2009 godz.16.30 - PER ASPERA AD ASTRA - wykład oraz koncert w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Prowadzenie: dr Andrzej Prasał, mgr Tadeusz Piotrowski. Zainteresowanych Dolnośląskim Festiwalem Nauki zapraszamy pod adres: dfn.bystrzyca.eu

Wymienione koncerty odbędą się w Sali Koncertowej im.Tadeusza Sorskiego w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, Ratusz II piętro.


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszej szkoły, rodziców, nauczycieli, pracowników oraz przyjaciół i miłośników muzyki na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010, które odbędzie się dnia 1 września o godz. 15.00, w sali im. Tadeusza Sorskiego Państwowej Szkoły Muzycznej. Inaugurację uświetni koncert Dziewczęcego Zespołu Wokalnego pod dyrekcją pani Renaty Fiałkowskiej-Dumy.

Aleksandra Tarchała


LUZIK !

Wszyscy sobie na to zasłużyli. Uczniowie, którzy pięknie grali i jeszcze piękniej śpiewali. Nauczyciele, którzy całym sercem przekazywali swą wiedzę i doświadczenie. Rodzice wspierając i pomagając. Wreszcie cała kadra szkoły pracując wspólnie, aby wszystko przebiegało sprawnie i w dobrej atmosferze.
Dobrych, słonecznych urlopów i radosnych wakacji !!!

Tadeusz Piotrowski


"ZŁOTA RĄCZKA"

Taki tytuł otrzymał uczeń bystrzyckiej szkoły muzycznej JAKUB FILA z klasy fortepianu pani Karoliny Matys w IV Zmaganiach Najmłodszych Pianistów w Swidnicy!
Oprócz złotego wyróżnienia Kubuś zdobył IV miejsce na 27 uczestników z różnych regionów kraju!. Nasz młody pianista kończy właśnie pierwszą klasę, więc przed nim jeszcze wiele sukcesów.
Serdeczne gratulacje i życzenia wytrwałości w ćwiczeniu.

Tadeusz Piotrowski


KONCERTOWE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
w P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej

Tradycją juz są końcoworoczne koncerty uczniów szkoły muzycznej. To przecież efekt wielomiesięcznej pracy, który własnie w czerwcu dojrzewa. Zapraszamy na te koncerty, w czasie których usłyszymy różnorodny repertuar i ciekawe interpretacje.

 • 10 czerwca, godz.16:00, Aula P.S.M. POPIS ROCZNY UCZESTNIKÓW KURSÓW ALTERNATYWNYCH
 • 15 czerwca,godz.16;00.Aula P.S.M. POPIS ROCZNY UCZNIÓW P.S.M.
 • 16 czerwca,godz 17:00.Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ w wykonaniu chóru P.S.M. Goscinnie wystąpi laureat wielu kokursów gitarowych Maciej Korolik.
 • 17 czerwca,godz.18;00.M.G.O.K w Bystrzycy Kłodzkiej. KONCERT chóru "Carmina" i big bandu z Czech oraz chóru P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej. W programie znakomity utwór czeskiego kompozytora Jana Vicara pt."Z KASIĄ i o KASI".
 • 19 czerwca,godz.15:00 KONCERT ABSOLWENTÓW . Aula P.S.M.


Koncert gitarowy

PSM w Bystrzycy Kłodzkiej zaprasza na koncert gitarowy uczniów klasy gitary kłodzkiej szkoły muzycznej, w środę 27 maja, na godzinę 16.30.
Koncert odbędzie się w sali koncertowej PSM w Bystrzycy Kłodzkiej.


Ziemia kłodzka: skrzypcowe eldorado?

Wielkimi sukcesami utalentowanej młodzieży ziemi kłodzkiej zakończyły się 15 kwietnia br. XVI Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków w Bystrzycy Kłodzkiej. W trzech kategoriach wiekowych szacowne jury w składzie prof. K. Bruczkowski (A. Muz. we Wrocławiu), prof. P.Puczek (A. Muz. w Katowicach), prof. M.Grabarczyk (A. Muz. w Poznaniu) postanowiło nagrodzić łącznie 15 młodych adeptów gry na skrzypcach. Wśród nich blisko połowę stanowią uczniowie szkół muzycznych w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej. Nie było naszym skrzypkom łatwo pokonać w muzycznej rywalizacji uczniów z Zielonej Góry, Legnicy, Katowic, Wrocławia, Wałbrzycha czy Opola. A jednak to młodzi wirtuozi dwóch kłodzkich szkół, w najstarszej i najtrudniejszej grupie wiekowej, niemal zdeklasowali innych uczestników „zgarniając” łącznie aż 7 nagród! III miejsce równorzędne zdobyli: EWA CHUDZICKA z Bystrzycy Kłodzkiej (uczennica Agnieszki Golińskiej), NATALIA DOROSZ z Kłodzka (uczennica Tadeusza Wachowskiego), AGNIESZKA DUBIK z Kłodzka (uczennica Danuty Wolnomiejskiej). II nagrodę równorzędną zdobyli: AGATA KOWALCZEWSKA z Bystrzycy Kłodzkiej (uczennica Waldemara Golińskiego), AGNIESZKA KURZAJEWSKA z Bystrzycy Kłodzkiej (uczennica Waldemara Golińskiego). Laureatami pierwszej nagrody w najstarszej grupie wiekowej (uczniowie klasy IV) zostali wyłącznie młodzi wirtuozi ziemi kłodzkiej: HONORATA WACŁAWEK z Kłodzka (uczennica Danuty Wolnomiejskiej) oraz MICHAŁ BIEŃ z Bystrzycy Kłodzkiej (uczeń Waldemara Golińskiego). Do grona laureatów należy zaliczyć także ALEKSANDRĘ KAŁUŻĘ z Bystrzycy Kłodzkiej (uczennicę Agnieszki Golińskiej). GRATULACJE!!!
Wszyscy nagrodzeni potwierdzili słuszność decyzji konkursowego jury podczas piątkowego koncertu laureatów. Żywiołowe, pełne pasji, biegłe technicznie i muzykalne prezentacje wzbudzały wśród licznie zgromadzonej publiczności szczery aplauz i entuzjazm. Podsumowaniem koncertu było wykonanie przez wszystkich laureatów wspólnego utworu (E. Mehul „Gawot”) z akompaniamentem fortepianowym niezastąpionej Elżbiety Malinowskiej. Była wspaniała muzyka, nagrody, łzy szczęścia, dyplomy, ciepłe przemówienia (między innymi Beaty Hucaluk-Szpanier, zastępcy burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej).
Dodać należy, że Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków zainicjowane zostały przed szesnastu laty przez Wiesława Dubiela, ówczesnego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej. Tradycję corocznych spotkań kontynuował i rozwinął Tadeusz Piotrowski – obecny dyrektor szkoły. Przez te lata przewinęło się przez konkurs blisko tysiąc młodych skrzypków, którzy chętnie dzielili się swoim talentem z bystrzyckimi słuchaczami, i którzy często obecnie błyszczą na estradach koncertowych, są studentami uczelni muzycznych bądź koncertującymi muzykami.

Witold Kozakowski


XVI MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW
14-15 maja 2009 Bystrzyca Kłodzka

Kolejna edycja konkursu skrzypcowego dla uczniów drugich,trzecich i czwartych klas szkół muzycznych pierwszego stopnia będzie zapewne bogata w ciekawe prezentacje,bo zgłosiło się prawie 60 wykonawców z róznych regionów Polski. Przesłuchania konkursowe są otwarte,więc każdy miłośnik skrzypiec może posłuchac adeptów sztuki muzycznej już od godziny 9 rano w czwartek i piątek. Jak co roku odbędą się także dwa koncerty: 14 05 o godz.18:00 KONCERT LAUREATÓW POPRZEDNICH EDYCJI M.P.M.S. 15 05 o godz.16:00 KONCERT LAUREATÓW XVI M.P.M.S. Wstęp wolny.Zapraszamy do sali koncertowej P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej.PL.Wolności 1.


KRÓLOWA HARFA

Zapraszamy na ostatnią już w tym roku szkonym audycję muzyczną przygotowaną przez Filharmonię Wrocławską im. Witolda Lutosławskiego. Wykonawczynią koncertu będzie pani MALWINA LIPIEC-harfa,a o muzyce i królowej instrumentów opowie ANNA MUSIAŁ.
Zapraszamy serdecznie do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im.Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej, Pl.Wolnosci 1 w poniedziałek 18 maja o godz.15:30. Wstęp wolny.

Tadeusz Piotrowski


KAMERALIŚCI

Zakończył się XVIII BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH 24-25 kwietnia 2009r. W konkursie wzięło udział 30 zespołów z różnych regionów Polski. Jak co roku była duża różnorodność składów instrumentalnych i repertuaru. Można było usłyszeć utwory Bacha, Giulianiego Pachelbela ale także Beatlesów czy Presleya. Jury konkursu podkreśliło rosnący poziom wykonawczy i coraz ciekawsze aranżacje, czego dokonują często nauczyciele prowadzący zespoły. Dyplomy, nagrody rzeczowe i oryginalne statuetki konkursowe rozjechały się po Polsce, ale część pozostała w Hrabstwie Kłodzkim.
Wyróżnienie otrzymały Sandra Rymarska i Natalia Hajduk z klasy fortepianu Jolanty Kowalik z P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Trzecie miejsca:
Duet: Daria Łochańska i Nikola Tokarz-pianistki z klasy Jolanty Kowalik,
Sekstet Akordeonowy: Natalia Bogdańska, Norbert Miśkiewicz, Hubert Capaja, Dominik Trychan, Andrzej Limanówka i Jakub Macutkiewicz z klasy Arkadiusza Gembary z Bystrzycy Kłodzkiej,
Trio Pizzicato w składzie: Natalia Dorosz, Patrycja Maruszak i Piotr Czerniak przygotowani przez Witolda Kozakowskiego,reprezentujący P.S.M. w Kłodzku.
Najwyższe noty spośród zespołów z Kotliny Kłodzkiej,bo drugie miejsce otrzymał Kwintet Kłodzkiej Orkiestry Gitarowej w składzie: Agata Strap, Agata Rychlińska, Piotr Czerniak, Paweł Czachor, Robert Wtral, pod kierunkiem Agnieszki i Witolda Kozakowskich.
Serdeczne gratulacje.

Największym wydarzeniem bystrzyckiego konkursu był koncert TRIA GDAŃSKIEGO: ANNA PRABUCKA-FIRLEJ-fortepian, PAWEŁ KUKLIŃSKI-skrzypce, KRZYSZTOF SPERSKI-wiolonczela, którzy byli zarazem jurorami. Dali oni młodym kameralistom wzór artystycznego muzykowania wykonując mało znane dzieła: Trio g moll działającego we Wrocławiu Manuela Kani (1827-1887) oraz Trio op.90 "Dumky" Antoniego Dworzaka. Oba utwory skrzyły się bogactwem melodyki, rytmów i harmonii, a wykonawcy dali popis nie tylko wirtuozostwa, ale także idealnego zgrania i pełnej kontroli nad zmieniającymi się jak w kalejdoskopie rolami poszczególnych instrumentów.

Bystrzyckie święto muzyki kameralnej nie byłoby tak bogate, gdyby nie sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Bystrzyca Kłodzka, sklep muzyczny RAGTIME we Wrocławiu, PIECZYWO s.c.Międzylesie, Andrzej Frydryk, Elżbieta i Krzysztof Pawlaszkowie, EUROMATCH Bystrzyca Kłodzka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Bystrzycy Kłodzkiej, ARTMARK z Bystrzycy Kłodzkiej, MINERAL z Gorzanowa, Henryka Szczepanowska i Roman Dobecki.
Podziękowania za zaangażowaną pracę przy realizacji konkursu wszystkim pracownikom bystrzyckiej szkoły muzycznej i rodzicom.

Tadeusz Piotrowski


XVIII BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH
Szkól Muzycznych I stopnia
24-25 kwietnia 2009 r.

W ramach konkursu odbędą się koncerty, na które serdecznie zapraszamy do sali im.T.Sorskiego P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej, Pl Wolnosci 1.

 • 24.04 godz. 19:00 TRIO GDAŃSKIE:Anna Prabucka-Firlej - fortepian, Paweł Kukliński - skrzypce, Krzysztof Sperski - wiolonczela.
 • 25.04 godz.13:30 Koncert na schodach ratusza.
 • 25.04 godz.14:30 KONCERT LAUREATÓW.
WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE KONCERTY.


WIELKANOC

O "Wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia" rozprawiał kiedyś profesor mniemanologii stosowanej Jan Tadeusz Stanisławski. Tegoroczna Wielkanoc zdaje się tę wyższośc potwierdzac,bo aura piękna-wiosenna a nawet letnia.
Niech więc radośc promieniejącego słońca rozgrzewa nasze serca, niech odradzająca się przyroda niesie wiarę,że wszelkie zło przemija.
PIĘKNYCH ŚWIĄT I SMACZNEGO JAJKA.

Tadeusz Piotrowski


GITARIADA W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

Doroczne święto gitary w Kotlinie Kłodzkiej rozpoczyna się 15 kwietnia koncertami młodych gitarzystów z kłodzkiej i bystrzyckiej szkoly muzycznej. Wystąpią uczniowie Dariusza Czerwenki, Agnieszki i Witolda Kozakowskich oraz Tadeusza Piotrowskiego.
Jeden z koncertów odbędzie się w naszej szkole pod nazwą "BYSTRZYCKO-KŁODZKIE GITARY".
Zapraszamy 15 kwietnia o godz.16:30 do sali koncertowej im.Tadeusza Sorskiego.

Plakat z planem koncertów Gitariady 2009 (843 kB)


TAŃCE DWORSKIE

Zapraszamy na trzecią już audycję muzyczną w wykonaniu filharmoników wrocławskich pod tytułem "Tańce dworskie".
Audycja odbędzie się 21 kwietnia o godz.15:30 w sali koncertowej P.S.M. I st. im. K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej.
Wstęp wolny.RECITAL DOMINIKI BARABAS

Dominika Barabas,to najbardziej utytułowana w Polsce artystka w kategorii pieśni poetyckiej lub poezji śpiewanej. Zdobyła już wszystkie możliwe do zdobycia nagrody. W ostatnim czasie została laureatką pierwszych miejsc na: Olsztyńskich Spotkaniach z Poezją,44 Studenckim Festiwalu w Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Artystycznej w Warszawie!
Warto też podkreślić, że Dominika Barabas podobnie,jak Artur Chamski są absolwentami bystrzyckiej szkoły muzycznej.
Zapraszamy na autorski recital Dominiki Barabas,która wykona własne utwory,będace materiałem na jej pierwszą płytę. Dn.6 marca(piątek) godz.16:30, sala koncertowa P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej. Wstęp wolny!


KONCERT KOMPOZYCJI KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Patronem bystrzyckiej szkoły muzycznej jest Karol Szymanowski.Takie samo imię nosi Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu.
Zapraszamy na koncert utworów tego najwybitniejszego po Chopinie kompozytora polskiego w wykonaniu uczniów i wykładowców O.S.M. II st we Wrocławiu dn.26 marca 2009 r.o godz. 16:30.Sala Koncertowa P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Wstęp wolny.


NASTROJE W MUZYCZNYCH KOMPOZYCJACH

To tytuł kolejnej audycji muzycznej w wykonaniu artystów muzyków z Filharmonii Wrocławskiej im.W.Lutosławskiego.
Audycję poprowadzi pani Anna Musiał,a w programie usłyszymy muzykę na flet i obój z towarzyszeniem fortepianu.
Zapraszamy do sali koncertowej P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej 20 marca 2009 r. o godz.15:30. Wstęp wolny.


PODZIĘKOWANIA

Po Balu u Artystów zostały miłe wspomnienia i bardzo ciepłe recenzje ze strony gości. Było wesoło,śpiewnie,tanecznie,a także artystycznie, bo tradycyjne można było wysłuchać programów koncertowych.Dziękujemy więc:Renacie Fiałkowskiej-Dumie,Elżbiecie Malinowskiej,Barbarze Pietrzak, Hannie Tarchale, Aleksandrze Tarchale, Stanisławowi Tarchale, Grzegorzowi Tarchale, Waldemarowi Golińskiemu,Janowi Ostapowiczowi i Tadeuszowi Piotrowskiemu za piękne muzykowanie. Rodzicom za pomoc w organizacji balu i pyszne ciasta. Firmie "MINERAL" z Gorzanowa za napoje chłodzące. Panu Mirosławowi Stankiewiczowi i jego współpracownikom z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za przygotowanie nagłośnienia i oświetlenia estradowego. Uczniom szkoły za urocze maseczki karnawałowe. Dzięki nim wszystkim mogliśmy powiększyć dochody Fundacji Muzycznej, co będzie przeznaczone na wsparcie działalności dydaktycznej i artystycznej szkoły.


UWAGA !

Szkoły zainteresowane XVIII Bystrzyckim Konkursem Zespołów Kameralnych i XVI Muzycznymi Prezentacjami Młodych Skrzypków znajdą aktualne informacje w odpowiednich zakładkach na stronie głównej szkoły.


FILHARMONICY WROCŁAWSCY w Bystrzycy Kłodzkiej !

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Bystrzycy Kłodzkiej zaprasza na cykl audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży w wykonaniu artystów muzyków z Filharmonii Wrocławskiej im. W.Lutosławskiego we Wrocławiu.
Pierwsza audycja nosi tytuł "O wolumenie brzmieniowym instrumentów dętych blaszanych",a odbędzie się 20 lutego o godz.15: 30 w sali koncertowej im.T.Sorskiego P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej,Pl.Wolności 1.
Wstęp wolny.


POPISY PÓŁROCZNE

Zapraszamy na doroczne koncerty najlepszych uczniów.
11 lutego 2009 r.,Ggodz. 16:30 POPIS UCZESTNIKÓW KURSÓW ALTERNATYWNYCH.
12 lutego 2009 r. godz.16:30 POPIS UCZNIÓW P.S.M.
Koncerty odbędą się w auli PSM w Bystrzycy Kłodzkiej.


VIVA ITALIA !

Gmina Bystrzyca Kłodzka została zaproszona do udziału w programie p.n."TOWN TWINNING,EUROPE FOR CITIZENS"organizowanym przez włoskie miasto Aradeo w dniach 12-15 stycznia 2009 r. Zaszczytu reprezentowania gminy dostąpiła bystrzycka szkoła muzyczna,za co serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Renacie Surmie i Radzie Gminy.Oficjalną delegację Urzędu Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka stanowili:skretarz gminy Pan Tadeusz Zieliński oraz Pani Joanna Zaleska-Monti,która zarazem znakomicie pełniła rolę tłumacza.

PODRÓŻ.
60 godzin w obie strony!,ale dzieci i młodzież dzielnie zniosły te trudy podziwiając piękne krajobrazy,śpiewając lub oglądając filmy serwowane przez znakomitych kierowców z bystrzyckiej P.K.S.Najtrudniej było ze spaniem,ale i z tym dzieci sobie radziły korzystając nawet z podłogi autokaru.

ARADEO.
Miasto odległe od Bystrzycy Kłodzkiej o ponad 1900 km.,ale w swej strukturze i ilości mieszkańców podobne.Charakterystyczne dla południowych Włoch domy z powulkanicznego piaskowca,z płaskimi dachami,bez tynków(również wewnątrz).W ogrodach,a nawet przy ulicach:palmy,kaktusy i wszechobecne,owocujące w styczniu!drzewa: mandarynkowe,cytrynowe i pomarańczowe.
Ludzie:radośni,beztroscy,życzliwi i spontaniczni.Kochają: jedzenie,wino i muzykę.Siesta jest święta,czego doświadczyliśmy na własnej skórze spędzając co najmniej dwie godziny dziennie na obiadach i drugie tyle na kolacjach organizowanych przez Gospodarzy spotkania.

PROGRAM WIZYTY.
Przede wszystkim spotkania integracyjne polsko-włoskie, a także z trzecim partnerem-delegacją z Litwy.Podpisana została trójstronna deklaracja o wspólpracy do 2013 r. Uczniowie i nauczyciele P.S.M.I st.w Bystrzycy Kłodzkiej wykonali dwa koncerty dla mieszkańców Aradeo.Trzeba przyznać,że Włosi byli zaskoczeni wysokim poziomem artystycznym młodych muzyków z Polski,co bylo wyrażone rytmicznym klaskaniem w czasie wykonywania utworów i owacjami na stojąco na zakończenie występów.Gratulacje składali nam także Burmistrz,dyrektorzy teatru i szkoły muzycznej a także dyrygent miejscowej orkiestry dętej.Na koncercie pożegnalnym mieliśmy okazję poznać muzykę i tańce naszych partnerów z Litwy i Włoch.

ZWIEDZANIE.
Zobaczyliśmy wiele,choć czasu było mało.Byliśmy w stolicy prowincji Lecce i pięknym portowym mieście Gallipoli nad morzem Jońskim.W drodze powrotnej zobaczyliśmy jeszcze niezwykłe miasto Alberobello z domami zbudowanymi z kamieni,zwanymi trulli.Była jeszcze wieczorna wizyta w Loreto z cudowną bazyliką i placem Jana Pawła II.
W pamięci pozostaną także niezwykłe krajobrazy lasów oliwnych i plantacji winorośli ciągnące się setkami kolometrów wzdłuż autostrad.Póżniej ponownie pojawiły się mrocznie piękne,ośnieżone szczyty Alp i o prawie dwadzieścia stopni niższe,niż na południu Włoch temperatury.
Wróciliśmy do domu bogatsi o nową wiedzę o Europie i dumni z własnych osiągnięć kulturowych.

Tadeusz Piotrowski
Pozostałe zdjęcia w galerii zdjęć 2009 roku.


BAL U ARTYSTÓW

Zapraszamy na doroczny BAL U ARTYSTÓW,który odbędzie się 07 lutego 2009 r.,o godz.19:00 w kawiarni Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury W Bystrzycy Kłodzkiej.
Na balu nie zabraknie smakołyków,napitków,dobrej zabawy,tańców i biesiadnego śpiewania. Tradycyjne już można będzie posłuchac występów artystów muzyków,którzy przygotowują specjalny program na tę okazję.
Dochód z balu przeznaczony będzie na wsparcie działalności dydaktycznej naszej szkoły.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z sekretariatem P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej.


NAJLEPSI W POLSCE KOLĘDNICY,CZYLI CHÓR I DZIEWCZĘCY ZESPÓŁ WOKALNY
P.S.M. I st. w BYSTRZYCY KłODZKIEJ !

Po przejściu eliminacji wojewódzkich we Wrocławiu zespół wokalny i chór P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie.Dwa dni póżniej grupa wyjechała do Włoch na koncerty,więc o wynikach konkursu dowiedzieliśmy się już za granicą.Jakież było zaskoczenie,gdy okazało się,że zdobyli PIERWSZE MIEJSCE!
To największy sukces młodych wokalistów z naszej szkoły a także znakomitego dyrygenta Renaty Fiałkowskiej-Dumy,którym na fortepianie towarzyszyła Katarzyna Gałczyńska.
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów artystycznych.


BOŻE NARODZENIE

Wszystkim odwiedzającym tę stronę dużo radości i rodzinnego ciepła w święta Bożego Narodzenia, a także spełnienia wszystkich marzeń i zdrowia w każdym dniu nadchodzącego 2009 roku życzy

Tadeusz Piotrowski


WOJEWÓDZKIE ELIMINACJE DO OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

12 grudnia we Wrocławiu odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, w których wzięło udział ok. 80 solistów, zespołów i chórów. Wśród siedmiu laureatów tych eliminacji znalazł się Dziecięcy Chór P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy!
Podkreślić też warto, że to jedyny chór, który będzie reprezentował województwo dolnośląskie. Gratulacje dla Pani dyrygent i pięknie śpiewającej młodzieży.
Trzymamy kciuki za występ na konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się 8 stycznia 2009 r. w Będzinie.


KO-KO-KO KOLĘDA !

To będzie jeden z najważniejszych koncertów w roku szkolnym w wykonaniu naszych uczniów i nauczycieli. Koncert ten ma też szczególny wymiar emocjonalny,gdyż nawiązuje do pięknej i wciąż żywej tradycji muzykowania Bożonarodzeniowego. Wystąpią:soliści zespoły i chór,a wszystko to w otoczeniu kolorowych świateł i pięknie przystrojonej choinki. Tajemniczy tytuł konceru wyjaśni się na jego zakończenie.
Zapraszamy wszystkich serdecznie. Wstęp wolny.
19 grudnia(piątek) godz.16:30. Aula P.S.M.I st.w Bystrzycy Kłodzkiej


KONCERT ZUZANNY PAWLASZEK

Nasza znakomita absolwentka klasy fortepianu, a obecnie już studentka Akademii Muzycznej w Warszawie - ZUZANNA PAWLASZEK wystąpi 3 grudnia z recitalem fortepianowym.
W programie usłyszymy utwory: J.Haydna, F.Schuberta, S.Rachmaninowa i A.Ginastera.
Zapraszamy serdecznie.
Wstęp wolny.


ANDRZEJKI

Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły i kursów alternatywnych na zabawę andrzejkową, która odbędzie się w sali koncertowej dn.22 listopada (sobota) o godz.16:30.
W programie: mocna muzyka, dyskotekowe oświetlenie, smakołyki, konkursy z nagrodami, wróżby andrzejkowe i dobry nastrój.


KONCERT JOLANTY STOPKI

Znakomita skrzypaczka Jolanta Stopka jest z pochodzenia kłodczanką, choć dzisiaj już obywatelką świata, gdyż koncertowała już z dużym powodzeniem w wielu krajach.
Jest świetną solistką a także kameralistką i w tej roli bedziemy mogli ją wkrótce usłyszeć.
Zapraszamy na koncert JOLANTY STOPKI, której na fortepianie będzie towarzyszyć KATARZYNA BOREK.
Koncert odbędzie się 6 listopada w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st.im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej.
Wstęp wolny.


KONCERT
z okazji
DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej, to już nie tylko święto nauczycieli, ale także uczniów, studentów i wszystkich, którzy naukę współtworzą. Bez rodziców, pracowników szkół i wielu osób i instytucji wspierających trudno sobie wyobrazić dobre funkcjonowanie szkolnictwa.
Na codzień najważniejsza wydaje się ścisła współpraca rodziców,nauczycieli i uczniów.To oni tworzą wizerunek młodego człowieka,kształtują jego osobowość, wiedzę i umiejętności. Pomagają znaleźć miejsce w przyszłym,dorosłym życiu. Ważne jest też,aby nauczyciel i uczeń byli partnerami wzajemnie szanującymi się i wspierającymi. Takie partnerstwo bez wątpienia w naszej szkole istnieje,czego wyrazem będzie koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli pn.MISTRZ I UCZEŃ.
Serdecznie zapraszamy 13 października(poniedziałek) godz. 16:30,Państwowa Szkoła Muzyczna im. K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej.Pl.Wolności 1


CARMINA

Czeski chór z Rychnowa nad Kneżną koncertował już w całej niemalże Europie,a w tym roku odbył także tournee po Stanach Zjednoczonych.
W ubiegłym roku wspólnie z chórem P.S.M. I st. w Bystrzycy Kłodzkiej wykonali cykl koncertów kolędowych w Polsce i Czechach.
Na zaproszenie bystrzyckiej szkoły muzycznej CARMINA pod dyrekcją KARLA ŚTREGLA wystąpi dwukrotnie z okazji Światowego Dnia Muzyki:
3.10 o godz.16:30 w P.S.M. I st, w Bystrzycy Kłodzkiej,
4.10 o godz.18:00 w kościele parafialnym w Gorzanowie.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Tadeusz Piotrowski


UWAGA KANDYDACI DO SZKOŁY

Zwolniło się jedno miejsce w klasie gitary.
Zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu szkoły.


JESZCZE RAZ HANIA TARCHAŁA

Jest absolwentką naszej szkoły, a obecnie już studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Hania zagrała ostatnio w naszej szkole piękny konceret kameralny wraz z Kamilem Turczynem. Będzie jeszcze jedna okazja aby posłuchac jej brawurowo rozwijających się umiejętności na recitalu solowym, który odbędzie się w bystrzyckiej szkole muzycznej 12 września /piątek/ o godz.16:30.
Zapraszamy serdecznie.
Wstęp wolny.


KONCERT NA DWA FORTEPIANY

Z okazji inauguracji nowego roku szkolnego zapraszamy na koncert duetu fortepianowego HANNA TARCHAŁA i KAMIL TURCZYN. W programie:utwory W.A.Mozarta,F.Poulenca i W.Lutosławskiego. Koncert odbędzie się 1 września o godzinie 15:00.
Wstęp wolny.


UWAGA KANDYDACI DO SZKOŁY MUZYCZNEJ!

P.S.M. I st im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej ogłasza dodatkowy nabór kandydatów do klas: trąbki, saksofonu i wiolonczeli.
Informacji udziela sekretariat szkoły


KANIKUŁY

Pewnie pamiętacie i czasami pogwizdujecie ubiegłoroczny przebój pod takim tytułem. Tak, tak - wakacje już się zaczęły i potrwają przez ponad dwa miesiące. To dużo i mało, bo czas wolny płynie szybciej.
Nasza szkoła przepracowała miniony rok intensywnie i z kolejnymi sukcesami. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i nauczycieli, którzy zdobywali nagrody na konkursach muzycznych, po raz kolejny udowadniając, że jesteśmy szkołą prowincjonalną tylko z powodu położenia geograficznego, za to poziomem nauki nie ustępujemy dużym ośrodkom. Autorami tych sukcesów są także rodzice i opiekunowie. To oni tworzą atmosferę i warunki do pracy naszych uczniów, wspierając ich i zastępując w domu nauczycieli. Wszystkim zatem, a w tym także znakomitej kadrze administracyjnej i obsłudze szkoły należy się wypoczynek.
UDANYCH,SŁONECZNYCH WAKACJI I URLOPÓW.


POPIS ROCZNY KURSÓW ALTERNATYWNCH
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I stopnia
im. Karola Szymanowskiego
o r a z
FUNDACJA MUZYCZNA
w Bystrzycy Kłodzkiej

z a p r a s z a j ą n a

POPIS ROCZNY
KURSÓW ALTERNATYWNCH
Dnia 18 czerwca 2008 r / środa / godz. 16.30

Sala koncertowa PSM im. T. Sorskiego
Bystrzyca Kłodzka Plac Wolności 1
ratusz II piętro


Koncert dla Przyjaciół
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I stopnia
im. Karola Szymanowskiego
o r a z
FUNDACJA MUZYCZNA
w Bystrzycy Kłodzkiej

z a p r a s z a j ą n a

KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ
Dnia 17 czerwca 2008 r / wtorek / godz. 16.30

Sala koncertowa PSM im. T. Sorskiego
Bystrzyca Kłodzka Plac Wolności 1
ratusz II piętro


FINAŁ
Zbliżamy się do końca zajęć edukacyjnych roku szkolnego 2007/2008. Właśnie trwają egzaminy promocyjne i końcowe, a kandydaci do szkoły przechodzą sprawdziany predyspozycji do kształcenia muzycznego.
Zanim jednak zabrzmi ostatni dzwonek zaprosimy wszystkich miłośników muzyki na koncerty finałowe, podsumowujące rok pracy uczniów i nauczycieli.
 • 17 czerwca, godz.16:30 - KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ
 • 18 czerwca, godz16:30 - POPIS ROCZNY UCZESTNIKÓW KURSÓW ALTERNATYWNYCH
 • 19 czerwca, godz 16:30 POPIS ROCZNY UCZNIÓW P.S.M.
 • 20 czerwca, godz.15:00 KONCERT ABSOLWENTÓW
Zapraszamy.


KONCERTUJĄ STUDENTKI
Akademii Muzycznej im.K.Lipińskiego we Wrocławiu.

03 czerwca 2008 r. o godz.17:00 w sali koncertowej naszej szkoły zagrają studentki wroclawsiej Akademii Muzycznej, z klasy fortepianu Zbigniewa Faryniarza-ANNA HASIG i IZABELA DULIŃSKA.
W programie usłyszymy kompozycje:Jana Sebastiana Bacha,Domenico Scarlattiego,Fryderyka Chopina,Franciszka Lista,Ludwika van Beethovena i Milija Bałakiriewa.
Zapraszamy serdecznie na koncert.
WSTĘP WOLNY.


WIELKI FINISZ MACIEJA KOROLIKA

Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I st.im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej,w klasie Tadeusza Piotrowskiego - Maciej Korolik jest jednym z najlepszych gitarzystów młodego pokolenia w Polsce.
Od początku swej nauki zdobył już kilkanaście nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych jako solista i kameralista.Swoje wybitne osiągnięcia przypieczętował jeszcze jednym sukcesem.
Na Konkursie Gitarowym odbywającym się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej 22-24 maja w Trzęsaczu Maciej zdobył pierwsze miejsce!
To wielki finisz, bo uczeń właśnie zbliża się do końca nauki w bystrzyckiej szkole muzycznej,ale wiemy,że nie porzuci ukochanej gitary i jeszcze nie raz usłyszymy o jego sukcesach artystycznych.

Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.


Kolejny sukces bystrzyckich chórzystów

W dniach 15-18 maja 2008 Chór oraz Dziewczęcy Zespół Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej I-go st. im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy uczestniczył w V Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Czechach. Pierwszy koncert odbył się w Rychnovie n. Kn. gdzie oprócz Zespołów z Bystrzycy Kłodzkiej wystąpił chór Carmina pod dyrekcją Karela Stregla. Chóry zaprezentowały bardzo wysoki poziom wykonawczy co potwierdziła licznie zgromadzona publiczność. Następne koncerty odbyły się w Hradec Kralove. Oprócz chóru z Polski można było usłyszeć zespoły z Czech, Węgier, Białorusi, Słowacji. Na zakończenie festiwalu w filharmonii w Hradec Kralove wszystkie chóry (700 osób) wspólnie z orkiestrą wykonały specjalnie na tę imprezę skomponowane dzieło Jana Vicara „O Kace a s Kacou”. 3-dniowy pobyt chóru był finansowany ze środków unijnych i Czeskiego Ministerstwa Kultury. Po raz kolejny uczniowie PSM zaprezentowali wysoki poziom na zagranicznych scenach. Występy bystrzyckich chórzystów na Międzynarodowym Festiwalu był doskonałą okazją do promocji szkoły, miasta, regionu i kraju.

Renata Fiałkowska-Duma


WIELKIE BRAWA DLA SKRZYPKÓW

Tegoroczne XV Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków okazały się być pasmem sukcesów dla naszej szkoły. Dumą napawa lista laureatów.Nagrody posypały się we wszystkich kategoriach!

W kategorii klas drugich:
WYRÓŻNIENIE - OLIWIA RODZIEWICZ z klasy Agnieszki Golińskiej

W kategorii klas trzecich:
II MIEJSCE - MICHAŁ BIEŃ z klasy Waldemara Golińskiego
II MIEJSCE - AGNIESZKA KURZAJEWSKA z klasy Waldemara Golińskiego
III MIEJSCE - ALEKSANDRA KAŁUŻA z klasy Agnieszki Golińskiej
III MIEJSCE - AGATA KOWALCZEWSKA z klasy Waldemara Golińskiego
WYRÓŻNIENIE - EWA CHUDZICKA z klasy Agnieszki Golińskiej

W kategorii klas czwartych:
WYRÓŻNIENIE - WIKTORIA KACPRZAK z klasy Barbary Biel

Nie tylko skrzypkowie otrzymali nagrody. Jury w składzie: prof.Michał Grabarczyk, ad.Jarosław Pietrzak oraz mgr Wiesław Dubiel, przyznało również WYRÓŻNIENIE, które jako akompaniatorka otrzymała pani ELŻBIETA MALINOWSKA.
Szczegółowe wyniki znajdziecie w zakładce MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW.

Gratulujemy, gratulujemy i jeszcze raz gratulujemy!!!
Cieszymy się, że nasi skrzypkowie odnoszą sukcesy. Gratulujemy również pozostałym nagrodzonym i wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów oraz radości i wytrwałości w realizacji skrzypcowych planów.
Dziękujemy za wspaniałą atmosferę, którą tworzyli Goście, Rodzice(kanapki były przepyszne!), Uczniowie i wszyscy pracownicy PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Szkoda tylko, że nikt z zaproszonych władz miasta nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczania nagród, które przyznano uczniom z Bystrzycy Kłodzkiej.
Już dzisiaj zapraszamy serdecznie na kolejne XVI MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW, które odbędą się w maju 2009 roku.


PODZIĘKOWANIA OD SKRZYPKÓW

Dziękujemy bardzo panu RYSZARDOWI GOLIŃSKIEMU za życzliwą i fachową pomoc w rozwijaniu umiejętności gry na skrzypcach. Lekcje z panem niewątpliwie znacząco przyczyniły się do naszych sukcesów zarówno na X ŚWIDNICKICH KONFRONTACJACH MŁODYCH SKRZYPKÓW, jak i na XV MUZYCZNYCH PREZENTACJACH MŁODYCH SKRZYPKÓW w Bystrzycy Kłodzkiej.
Obiecujemy nadal wytrwale ćwiczyć i zapraszamy na kolejne warsztatowe spotkania.

BYSTRZYCCY SKRZYPKOWIE


EGZAMINY WSTĘPNE

W dniach 26-27 maja 2008 r. o godz.15:00 odbędą się badania predyspozycji do kształcenia muzycznego,czyli egzaminy wstępne do naszej szkoły. Badania obejmują dwuczęściowy test Gordona oraz egzamin praktyczny,stąd trzeba być obecnym w obu terminach.
Do egzaminu trzeba tylko przygotować jedną piosenkę do zaśpiewania i dobry humor.
Ilość miejsc w szkole jest ograniczona,ale ci,którzy zgromadzą mniej punktów mogą być przyjęci na kurs alternatywny, dający szansę przejścia do szkoły w przypadku rezygnacji kogoś z uczniów.
Szczegółowych informacji udziela dyrektor szkoły.
Zapraszamy.


KONCERTY

Zapraszamy na koncerty,które odbędą się w ramach XV Muzycznych Prezentacji Młodych Skrzypków.
15 maja, godz.18:00 - KONCERT LAUREATÓW poprzednich edycji M.P.M.S.
16 maja, godz.16:00 - KONCERT LAUREATÓW XV M.P.M.S.
Wstęp wolny.


„TRIO GDAŃSKIE” W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

Urok szkoły muzycznej polega na tym, że wypełniają ją dźwięki. Nieczęsto jednak zdarza się, żeby muzyka rozbrzmiewała w niej od wczesnego ranka do nocy. Takie zjawisko można było zaobserwować w miniony piątek, 18 kwietnia, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Działo się to za sprawą uczestników i jurorów XVII Bystrzyckiego Konkursu Zespołów Kameralnych.
Późnym wieczorem muzyka zabrzmiała wyjątkowo szlachetnie. O godz. 19.30 rozpoczął się koncert „TRIA GDAŃSKIEGO” w składzie: Anna Prabucka-Firlej (fortepian), Paweł Kukliński (skrzypce), Krzysztof Sperski (wiolonczela). Wszyscy członkowie zespołu są pracownikami naukowymi Akademii Muzycznej w Gdańsku i mają na swoim koncie liczne koncerty oraz nagrania płytowe. W piątek przed południem oceniali uczestników konkursu, w godzinach popołudniowych prowadzili warsztaty dla nich, a wieczorem dali popis kameralistyki.
Trio, które już kilkakrotnie występowało na Ziemi Kłodzkiej, słynie z popularyzowania polskiej muzyki. Zespół promuje jednak przede wszystkim nie to, co powszechnie znane i lubiane, lecz to, co niedoceniane, a warte pamięci. W pierwszej części piątkowego koncertu wykonane zostało Trio h-moll op. 76 Alberta Wojciecha Sowińskiego (1805-1880). Dorobek tego kompozytora - emigranta niesłusznie zapomniano. Sowiński jest autorem pierwszego leksykonu polskich muzyków oraz twórcą licznych dzieł wokalnych i instrumentalnych. W rozmowie przed koncertem prof. Krzysztof Sperski stwierdził, że takiego utworu jak Trio h-moll nie powstydziłby się Mendelssohn. Po wysłuchaniu czteroczęściowej kompozycji publiczność musiała przyznać rację muzykowi, doceniając jednocześnie wspaniałe wykonanie. Drugim utworem zaprezentowanym przez zespół było Trio elegijne g-moll Sergiusza Rachmaninowa (1873-1943). W interpretacji gdańszczan klarowna, choć nietypowa, pod względem formalnym kompozycja zabrzmiała rzeczywiście jak elegia; znakomicie podkreślone zostały: żałobny charakter i typowo rosyjska melancholia dzieła.
W sali wypełnionej po brzegi w skupieniu wysłuchano arcyciekawego programu. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, które zaowocowały bisem. Koncert „TRIA GDAŃSKIEGO" z pewnością zapamiętany zostanie jako „wydarzenie” – nie tylko w kalendarzu imprez szkolnych, ale także w życiu muzycznym regionu. Tutejsi melomani rzadko mają okazję podziwiać tak profesjonalnie i z pasją grających artystów.

Barbara Prasał


PO KONKURSIE

W sobotę 19 kwietnia zakończył się XVII Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych Szkól Muzycznych I st.
Wystapiło aż 39 zespołów, choć zgłosiło się jeszcze więcej. Poziom prezentacji był wysoki, a żaden zespół nie otrzymał mniej niż 16 punktów, co świadczy o coraz wyższej wiedzy metodycznej pedagogów.
Wiedza ta jest ciągle doskonalona dzięki warsztatom, jakie po raz kolejny przeprowadzili znakomici artyści i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku: prof.Anna Prabucka-Firlej, prof.Krzysztof Sperski i dr Paweł Kukliński. Był więc wykład o muzykowaniu kameralnym w trzech aspektach: dydaktycznym, artystycznym i społecznym, a także omówienie występów zespołów zarówno od strony merytorycznej jak i zachowania na estradzie. W praktycznej części warsztatów wykładowcy pokazywali uczestnikom na ich repertuarze najistotniejsze elementy wykonawcze kameralistyki. Było to bardzo interesujące i przydatne dla dalszej pracy. Już na koncercie laureatów dało się zauważyć poprawę jakości niektórych występów.
Trzeba też podkreślić, że oprócz profesjonalnej wiedzy i umiejętności gdańscy artyści okazali uczestnikom konkursu ogromną życzliwość i stworzyli pogodną atmosferę spotkania. Ten dobry nastrój był widoczny podczas całego konkursu, co zapewne sprzyjało integracji wszystkich, którzy spotkali się w bystrzyckiej szkole muzycznej.
Mamy, jako organizatorzy także swój udział w pomyślnej realizacji imprezy, gdyż jak w sprawozdaniu napisali Jurorzy: "Na szczególne podkreślenie zasługuje absolutnie wzorowa organizacja konkursu. Zarówno uczestnicy jak i jurorzy mieli okazję poczuć nadzwyczajną, świąteczną atmosferę. Zaangażowanie pana dyrektora, wszystkich pedagogów, pracowników administracji i obsługi, wielu rodziców i uczniów w prace organizacyjne pozwoliło na sprawne, zgodne z planem i bezkonfliktowe przeprowadzenie imprezy."
Tak wysoka ocena jest szczególnie cenna, gdyż Anna Prabucka Firlej, Krzysztof Sperski i Paweł Kukliński, byli jurorami w wielu konkursach w kraju i za granicą.
Skoro mowa o ocenach, to cieszymy się, że przy ogromnej konkurencji dostrzeżono bystrzyckie zespoły. Duet DOMINIKA GÓZDZ I WOJCIECH PIECHA z klasy pana Arkadiusza Gembary zdobyli pierwsze miejsce, Trio Fletowe KAROLINA JANAS, KLAUDIA CHOWAŃSKA i DARIA WDOWIAK z klasy pani Bożeny Adamskiej - trzecie miejsce, a wyróżnienie przypadło duetowi WIKTORIA KACPRZAK i REMIGIUSZ MAKOWSKI prowadzonym przez panią Barbarę Biel. Gratulacje należą się także pozostałym naszym zespołom które uzyskały wysoką punktację i pięknie reprezentowały naszą szkołę.
Szczegółowe wyniki znajdziecie wkrótce w zakładce konkursowej naszej strony. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników, ale i publiczności, która wypełniła salę i balkon podczas koncertu TRIA GDAŃSKIEGO i KONCERU FINAŁOWEGO.
Szkoda tylko, że przedstawiciele władz lokalnych po raz kolejny całkowicie zignorowali zaproszenia. Przez to Bystrzyca postrzegana jest bardzo źle przez zacnych gości, którzy przyjechali tu z całej Polski. Jest to smutny, ale prawdziwy problem i wymaga on osobnych rozważań.

Tadeusz Piotrowski


GRATULACJE DLA NASZYCH SKRZYPACZEK!!!

5 kwietnia w PSM I stopnia w Świdnicy odbyły się X Świdnickie Konfrontacje Młodych Skrzypków. Wzięły w nich udział nasze skrzypaczki: Anna Burzyńska, Wiktoria Dereń, Zuzanna Mucha z klasy Agnieszki Golińskiej oraz Aleksandra Tekieli z klasy Waldemara Golińskiego. Wszystkie pięknie reprezentowały naszą Szkołę.
W Konfrontacjach brali również udział uczniowie z Wrocławia, Świdnicy, Opola i Głogowa. Młodych skrzypków oceniało Jury w składzie: prof. Krzysztof Bruczkowski, ad. Jarosław Pietrzak, mgr Tomasz Stocki.
Wiktoria Dereń zdobyła III Nagrodę w kategorii klas piątych a Aleksandra Tekieli zdobyła Wyróżnienie w kategorii klas szóstych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Na uwagę zasługuje fakt, iż skrzypaczkom przy fortepianie towarzyszyła p.Elżbieta Malinowska, której bardzo dziękujemy.


XVII BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I st.

Jak co roku w kwietniu bystrzycka szkoła muzyczna rozbrzmiewać będzie muzyką kameralną.Przyjedzie ponad czterdzieści zespołów z różnych regionów Polski aby konkurować ze sobą,ale przede wszystkim radować się wspólnym muzykowaniem,a także doskonalić umiejetności w warsztatach metodycznych. W ramach konkursu odbędą się koncerty, na które serdecznie zapraszamy.

 • 18 kwietnia, godz.19:30 - koncert TRIA GDAŃSKIEGO w składzie: Anna Prabucka-Firlej(fortepian), Krzysztof Sperski(wiolonczela) , Paweł Kukliński(skrzypce)
 • 19 kwietnia,godz.14:00-Koncert na Schodach Ratusza
 • 19 kwietnia,godz.16:00-Koncert Finałowy.
Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a wszystko odbędzie się w P.S.M. im.K.Szymanowskiego w Bytrzycy Kłodzkiej.

Tadeusz Piotrowski


SZKOLNY KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH

Już po raz siedemnasty uczniowie bystrzyckiej szkoły muzycznej wezmą udział w Szkolnym Konkursie Zespołów Kameralnych, który odbędzie się 10 kwietnia,ogodz.14:00.
W konkursie wezmą udział najlepsze zespoły wyłonione drogą eliminacji podczas przesłuchań, w których grali wszyscy uczniowie szkoły. To ewenement na skalę krajową, bo tylko nasza szkoła realizuje taki program muzykowania zespołowego.
Zaraz po konkursie szkolnym, a więc 18-19 kwietnia odbędzie się XVII Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I st., który w tym roku znowu uzyskał status imprezy ogólopolskiej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Życzymy wszystkim zespołom wiele satysfakcji z muzykowania i sukcesów konkursowych.


KONCERT FORTEPIANOWY

Jeszcze raz w naszej szkole zagrają pianistki z P.S.M. II st.w Nysie, z klasy pani Lucyny Dąbrowskiej - ANNA KOZIMOR i NATALIA PAWLASZEK.
W programie usłyszymy utwory: J.S.Bacha, I.Moschelesa, F.Lista, L.van Beethovena, C.Debussy, F.Mendelssohna, F.Chopina.
Koncert odbędzie się 4 kwietnia(piątek) o godz.16:45.
Zapraszamy serdecznie.


X JUBILEUSZOWY DOLNOŚLĄSKI KONKURS GITAROWY

Konkurs odbył się jak co roku w kłodzkiej szkole muzycznej, w dn.28-29 marca 2008r. Przyjechali gitarzyści z różnych regionów Polski, a Bystrzycę reprezentował MACIEJ KOROLIK. Zdobył on kolejne muzyczne trofeum - DRUGĄ NAGRODĘ, ustępujac zwycięzcy tylko o dwie setne punktu!
Maciej chyba nie ma powodu do zmartwień, bo w poprzednich edycjach konkursu zdobył m.in. pierwsze miejsce i Grand Prix.
Wielkie brawa i trzymamy kciuki za jego wytrwałość w przygotowaniach do kolejnych muzycznych zmagań.


KOMPOZYCJE ARKADIUSZA GEMBARY

Nakładem wydawnictwa Absonic ukazał się zbiór utworów na "Fortepian i ... skrzypce, flet, trąbki lub 2 fortepian". Kompozytorem jest nauczyciel z naszej szkoły pan ARKADIUSZ GEMBARA.
Utwory przeznaczone są dla uczniów szkół muzycznych I i II st., a wyróżniają się melodyjnością i atrakcyjnymi rytmami, jak: tango, ragtime czy boogie-woogie. Miłośnicy klasyki znajdą też w zbiorku aranżację Arii anonimowego kompozytora z XVIII w. Całość na pewno stanowi dobre źródło dla zespołów kameralnych poszukujących nowego repertuaru.
Właśnie otrzymaliśmy autorski egzemplarz tych kompozycji, który dostępny jest w bibliotece szkolnej.


WIELKANOC 2008

Wiosennej, nieprzemijającej radości w sercach, spokoju i szczęścia. Smacznego jajka, mokrego i wesołego dyngusa z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzy
Tadeusz Piotrowski


KONCERT W WARSZAWIE

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem,które zajmuje się m.in. wspomaganiem rozwoju dzieci wybitnie uzdolnionych. Jednym z podopiecznych Funduszu jest nasz uczeń MACIEJ KOROLIK, który zostal zaproszony, jako wykonawca koncertu pn. Młodzi muzycy w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Koncert odbył się 16 marca 2008r.o godz.12:00 i zgromadzil liczną i zacną publiczność.
Mamy kolejne powody do dumy,gdyż Maciej reprezentował nie tylko naszą szkołę i miasto, ale był także jednym z czterech młodych wykonawców wybranych z całej Polski.
Serdeczne gratulacje!


WYJAZD DO OPERY WROCŁAWSKIEJ

Dn.6 kwietnia (niedziela) szkoła organizuje dla uczniów wyjazd do opery na "Nabucco"Giuseppe Verdiego.
Wyjazd o godz.14:00 z placu manewrowego P.K.S., spektakl trwa od godz.17:00 do 20:00, powrót ok.23-ciej.
Uczniowie płacą po 10 zł a pozostałe koszty pokrywa szkoła. Zapraszamy chętnych. Ilość miejsc ograniczona.


KONCERT CZESKICH MUZYKÓW

W ramach coraz bogatszej polsko-czeskiej współpracy przyjadą do nas dzieci i młodzież ze szkoły muzycznej w Rychnov/n Kneżną, z Czech.
Kontakty z Rychnovem mają już wieloletnią tradycję, a w ubiegłym roku ożywiły się bardzo, co zaowocowało wspólnymi koncertami.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z młodymi czeskimi muzykami, które odbędzie się: 7 marca{piątek} o godz.16:30.
Dla uczniów obecność obowiązkowa!


GRAJĄ NASZE ABSOLWENTKI

Zapraszamy na koncert fortepianowy w wykonaniu naszych absolwentek: Justyny Mandryki i Natalii Pawlaszek, którym towarzyszyć będzie Samanta Kobak.
Wszystkie trzy są uczennicami P.S.M. II st. im.W.Lutosławskiego w Nysie, w klasie pani Lucyny Dąbrowskiej.
Koncert odbedzie się w naszej szkole 28 lutego{czwartek}o godz.16:30. W programie utwory: J.S.Bacha, J.Haydna, L.van Beethovena, F.Chopina i Fr.Liszta.
Wstęp wolny.


NARESZCIE FERIE !

Zima w tym roku u nas coś mało zimna, ale szukajcie i znajdziecie. Może w Zieleńcu lub na Czarnej Górze, albo gdzieś w Alpach, Kordylierach ? Wiem, że każdy ma swoje ulubione miejsca i sposoby na dobry wypoczynek. Ważne, żeby nie gnuśnieć, nie tracić czasu, bo właśnie ten wolny od obowiązków najszybciej ucieka.
A to znacie ? że sprawa raz odłożona odkłada się póżniej sama! Zbierajmy więc siły na dobrą, aktywną zabawę, ale też i na słodkie leniuchowanie. Przed nami jeszcze kilka miesięcy wytężonej pracy, więc warto mieć doładowane akumulatory.
Piszcie o swoich wrażeniach i przeżyciach.
Celujących ferii !!!

Tadeusz Piotrowski


ZABALOWALIŚMY!

26 stycznia 2008 r.w bystrzyckim hotelu Abis odbyła się trzecia już edycja Balu u Artystów.
Na imprezie bawiło się ponad sto osób i jak mówią bawili się przednio. Zgodnie z tradycją naszego balu oprócz tańców, hulanek i swawoli były występy artystów muzyków, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy i urozmaicony stylistycznie program.
Były też radosne konkursy dla pań i panów,w których można było zdobyć nagrody. Taką nagrodą był np. piękny tort w kształcie skrzypiec, który zdobyła para za najlepiej zatańczonego walca.
Goście zamawiali też utwory w koncercie życzeń,który jak i dochód z całego balu przeznaczny był na działalność edukacyjną P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej imprezy. Nauczycielom i zaproszonym gościom - Basi Pietrzak, Arkowi Korolikowi i Waldkowi Smyrgale za piękne muzykowanie, rodzicom za smakowite wypieki, Radzie Rodziców za pomoc organizacyjną, przyjaciołom szkoły za pomoc w rozprowadzaniu zaproszeń, firmie Mineral z Gorzanowa za napoje gazowane.
Następny bal już za rok, a ten miniony można powspominać oglądając zdjęcia w naszej internetowej galerii lub płyty dvd, które po feriach można będzie pozyskać w sekretariacie szkoły.


ZABALOWALIŚMY!

26 stycznia 2008 r.w bystrzyckim hotelu Abis odbyła się trzecia już edycja Balu u Artystów.
Na imprezie bawiło się ponad sto osób i jak mówią bawili się przednio. Zgodnie z tradycją naszego balu oprócz tańców, hulanek i swawoli były występy artystów muzyków, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy i urozmaicony stylistycznie program.
Były też radosne konkursy dla pań i panów,w których można było zdobyć nagrody. Taką nagrodą był np. piękny tort w kształcie skrzypiec, który zdobyła para za najlepiej zatańczonego walca.
Goście zamawiali też utwory w koncercie życzeń,który jak i dochód z całego balu przeznaczny był na działalność edukacyjną P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej imprezy. Nauczycielom i zaproszonym gościom - Basi Pietrzak, Arkowi Korolikowi i Waldkowi Smyrgale za piękne muzykowanie, rodzicom za smakowite wypieki, Radzie Rodziców za pomoc organizacyjną, przyjaciołom szkoły za pomoc w rozprowadzaniu zaproszeń, firmie Mineral z Gorzanowa za napoje gazowane.
Następny bal już za rok, a ten miniony można powspominać oglądając zdjęcia w naszej internetowej galerii lub płyty dvd, które po feriach można będzie pozyskać w sekretariacie szkoły.


POPISY PÓŁROCZNE

Zapraszamy na dwa koncerty, które są podsumowaniem pracy za pierwszy semestr roku szkolnego 2007/2008:
24 stycznia, godz.16:30 - POPIS UCZNIÓW P.S.M.
28 stycznia, godz.16:30 - POPIS UCZESTNIKÓW KURSÓW ALTERNATYWNYCH


BAL U ARTYSTÓW

Państwowa Szkoła Muzyczna I st.w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Fundacja Muzyczna zapraszają na BAL U ARTYSTÓW. Bal odbędzie się w Restauracji ABIS, dnia 26 stycznia (sobota) 2008 r., początek godz. 19.00.

Zapraszamy na występy znakomitych artystów muzyków:

 • Bożena Adamska - flet
 • Agata Bilińska - śpiew
 • Katarzyna Gałczyńska - fortepian
 • Agnieszka Golińska - skrzypce
 • Karolina Matys - fortepian
 • Elżbieta Malinowska - fortepian
 • Barbara Pietrzak - śpiew
 • Dariusz Czerwenka - gitara
 • Arkadiusz Gembara - akordeon, fortepian
 • Waldemar Goliński - skrzypce
 • Arek Korolik - śpiew, gitara
 • Stanisław Młot - śpiew, gitara
 • Jan Ostapowicz - trąbka, śpiew
 • Tadeusz Pitrowski - śpiew, gitara
 • Waldemar Smyrgała - keyboard, wokal

Bilety sa do nabycia w sekretariacie PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Hotelu Abis Bystrzyca Kłodzka.
Dochód z balu przenaczony zostanie na wsparcie działalności edukacjno-muzycznej szkoły muzycznej.
Patronat honorowy Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.


JESZCZE JEDEN KONCERT

Z okazji zakończenia projektu pn."Integracja Europejska-Młodzież a Region" odbędzie się w naszej szkole koncert organizowany przez Europejskie Forum Młodzieży.
Wystąpią:chór,zespoły kameralne i soliści. Koncert odbędzie się 27 grudnia 2007 r.o godz.14:00.
Zapraszamy tych wszystkim, którym oprócz obfitości stołów świątecznych potrzebna jest strawa duchowa.


BOŻE NARODZENIE

Już dzień najkrótszy nadchodzi, już gwiazdy świecą coraz bliżej. Chłodny wiatr mruczy za oknem posypując drzewa białym puchem. Nasze szkolne choinki błyszczą już cackami a w klasach ćwiczą się kolędy i pastorałki.
Jeszcze kilka koncertów, kilka utrapionych egzaminami dni i zasiądziemy przy rodzinnych stołach do tradycyjnych świątecznych potraw. Opadną napięcia, zniknie zmęczenie całoroczną pracą i troskami. Zaśpiewamy, zagramy najpiękniejsze z polskich kolęd, aby dźwięki dotarły do niebios...
I nadejdzie oczekiwana chwila powitania Nowego Roku. Nadzieja na lepszy czas, na spełnienie marzeń i wiara w dobro będą nam towarzyszyć wraz z życzeniami bliskich.
Wszystkim odwiedzającym tę stronę wesołych swiąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2008 Roku.

Tadeusz Piotrowski


MACIEJ NIE ODPUSZCZA!

Nasz reprezentacyjny gitarzysta MACIEJ KOROLIK wziął udział w IV MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU I KONKURSIE"GITAROMANIA", który odbył się w dn.5-8 grudnia 2007r w Karpaczu. Konkurs był trudny z powodu repertuaru obowiązkowego, ale także grupy wiekowej, w której grał Maciej, bo musiał konkurować ze starszymi o kilka lat nauki gitarzystami ze szkół muzycznych drugiego stopnia z całego kraju. Poradził sobie jednak bardzo dobrze zdobywając, jako jedyny z Dolnego Śląska WYRÓŻNIENIE.
To kolejny konkursowy sukces, którego serdecznie gratulujemy i wierzymy,że będą następne.


PRZEDŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE

Dobiega końca realizacja międzynarodowego programu "Muzyka nie zna granic", którego finałem będą trzy koncerty kolędowe w: Bystrzycy Kłodzkiej, Jaszkowej Dolnej i Rychnov/nKneżną(Czechy). Koncerty te, to nie lada wyzwanie dla organizatorów, gdyż weźmie w nich udział ponad stu wykonawców!
Zapraszamy więc na przedświąteczne kolędowanie.

18 grudnia, godz.16:00, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Wykonawcy:chór Carmina z Rychnov/nKneżną(Czechy), Zespół wokalny Ex Animo z Jaszkowej Dolnej, chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st.w Bystrzycy Kłodzkiej, orkiestra, zespoły instrumentalne.
Dyrygenci:Elżbieta Kubicz i Karel Śtregl.

21 grudnia,godz.16:30, aula P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej
Wykonawcy: Zespół Młodzieżowy ECLEE.

Przy okazji serdeczne podziękowanie dla Pani burmistrz Renaty Surmy za wsparcie finansowe.


JESZCZE JEDNA KARTA HISTORII BYSTRZYCKIEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ

Przedwojenne dzieje niemieckiej szkoły muzycznej, która działała do 1945 r. w bystrzyckim ratuszu były do niedawna mało znane. Wiedza ta została ostatnio powiększona dzięki wizycie pana Christopha Wurzela - syna założyciela niemieckiej Volkmusikschule PAULA PREISA(1900-1970).
Paul Preis urodził się w Kłodzku a studia muzyczne odbył w Berlinie. Działał jako kompozytor, dyrygent i pedagog w Gorlitz, Wrocławiu, Kłodzku, Dusznikach Zdroju, Długopolu Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej. Jest kompozytorem m.in.hymnu mieszkańców Ziemi Kłodzkiej pt."Du gelbe Glatzer Rose" i Uwertury Śląskiej.
W 1939 r. założył w bystrzyckim ratuszu szkołę muzyczną, której głównym celem było umuzykalnianie młodzieży i zwiększenie zainteresowania słuchaniem muzyki artystycznej wykonywanej na żywo, gdyż już wtedy nowopowstałe radio odciągało słuchaczy w stronę komercji.
Losy historii zmieniły plany Paula Preisa i swoją działalność musiał kontynuować w innych miejscach, ale w Bystrzycy pozostawił swego dobrego ducha, skoro w tym samym budynku w 1945 r. powstała polska szkoła muzyczna.
Dzięki uprzejmości pana Wurzela jesteśmy posiadaczami unikalnego dzieła jego ojca-dwóch tomów książki pt."Musik und Theaterleben von Stadt und Kreis Glatz"{jedyny egzemplarz pierwszego tomu w Polsce!), nut do wyżej wymienionych utworów muzycznych, a także zdjęć i życiorysu Paula Preisa.
Podczas spotkania, którego inicjatorką była pani Agata Zasępa była też obecna wnuczka Paula Preisa, która odziedziczyła po dziadku zdolności muzyczne.
To polsko-niemieckie spotkanie jest kolejnym dowodem na to, że dzisiaj powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym co łączy nasze kraje, a nie co je dzieliło.

Tadeusz Piotrowski


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Tradycyjny już koncert pn."Mistrz i Uczeń" odbędzie się dn.15 pażdziernika (poniedziałek) o godz.16:30.
Wystąpią nasi nauczyciele, którzy wraz ze swoimi uczniami przygotowali ciekawy program pełen niespodzianek.

Serdecznie zapraszamy


Międzynarodowy Dzień Muzyki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki zapraszamy 1 października, o godzinie 16.30 na koncert.

Wystąpią znakomici artyści muzycy:

AGATA BILIŃSKA - śpiew
AGNIESZKA GOLIŃSKA - skrzypce
KATARZYNA GAŁCZYŃSKA - fortepian
ELŻBIETA MALINOWSKA - fortepian
DARIUSZ CZEREWENKA - gitara
WALDEMAR GOLIŃSKI - skrzypce

Wstęp bezpłatny.


MUZYKA NIE ZNA GRANIC

Pod takim hasłem został zorganizowany polsko-czeski obóz muzyczny w miejscowości Lanskroun(Czechy) w dn.20-31 sierpnia 2007r.
Ze strony polskiej uczestniczyły dziewczęta ze scholi w Jaszkowej oraz uczennice naszej szkoły. Gospodarze, to chór "Carmina"z Rychnowa n/Keżną.
Obóz miał na celu przede wszystkim warsztaty wokalne, których efektem mają być wspólne koncerty kolędowe w grudniu bieżącego roku. Trzeba przyznać, że zajęcia chóralne były intensywne - cztery godziny dziennie, ale dzięki temu powstał ciekawy polsko-czeski repertuar i przybyło wiele doświadczeń muzycznych.
Pozostały czas dzieci miały wypełniony zajęciami integrującymi, które każdego dnia były związane z innym krajem europejskim. Czescy opiekunowie przygotowali bardzo ciekawy program gier i zabaw, co sprawiło, że nikt się nie nudził, a radości i niespodzianek było bez liku. Dzieci pracowały i bawiły się w grupach czesko-polskich, dzięki czemu wzajemnie poznawały: języki, zwyczaje, kultury obu krajów.
Początkowy dystans zmienił się z czasem w prawdziwe koleżeństwo i nawet przyjażń, co zakończyło się wymianą adresów, numerów telefonów i łzami rozstania.
Dużo pięknych wspomnień,wartościowych przeżyć i oczekiwanie na kolejne spotkania i wspólne koncerty.
Gratuluję naszym uczennicom godnego zachowania i pięknego reprezentowania naszej szkoły.

Tadeusz Piotrowski


KONCERT INAUGURACYJNY

Witamy po wakacjach!
Trwały jak zwykle za krótko, ale pewnie wszyscy przeżyli coś pięknego.Opowiadajcie o tym.
Zaczynamy rok szkolny 2007/08 koncertem fortepianowym w wykonaniu naszych znakomitych absolwentek - NATALII i ZUZANNY PAWLASZEK. W programie utwory: Bacha, Chopina, Włodiperowa.

Zapraszamy 03 września(poniedziałek)2007 r.o godz.15:00


LATO CZEKA

Po roku intensywnej i jakże efektywnej pracy znowu nadszedł czas odpoczynku.
Nie wszyscy jednak odkładają muzykę na bok, bo mamy jeszcze do zrealizowania koncert z okazji Regionalnych Obchodów Dnia Kultury - 30 czerwca w Muzeum Filumenistycznym o godz.13:00 i warsztaty wokalne w Czechach- 20-30 sierpnia.
Poza tym myślę, że wszyscy, którzy kochają muzykę potrafią przy niej wypoczywać.
Tymczasem czeka na nas: lato, barwna przyroda, ciekawe krajobrazy, słońce. Korzystajcie z uroków wakacji, zrzućcie wszystkie troski i zmęczenie, ładujcie akumulatory. Leniuchujcie, wysypiajcie zaległości, bawcie się.
Wszystkim życzę udanych wakacji i urlopów.

Tadeusz Piotrowski


"PANIE JANIE"

19 czerwca we Wrocławiu odbędzie się prezentacja miasta, jako gospodarza EKSPO 2012. W czasie tej prezentacji będzie próba ustanowienia rekordu Guinessa w ilości wykonawców grających znaną piosenkę "Panie Janie". 24 skrzypków z naszej szkoły weźmie udział w tym koncercie, który odbędzie się na wrocławskim rynku. W tym samym czasie zagrają też dzieci w Paryżu, co będzie transmitowane łączami telewizyjnymi.
Życzymy dobrej zabawy i udanego występu podczas tego międzynarodowego koncertu.


UWAGA NAUCZYCIELE GRY NA GITARZE!

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Bystrzycy Kłodzkiej zatrudni nauczyciela gry na gitarze. Oprócz etatu w szkole dysponujemy znaczną ilością godzin dydaktycznych w ramach Kursów Alternatywnych.
Zainteresowanych prosimy o jak naszybszy kontakt.

Dyrektor szkoły
Tadeusz Piotrowski


"JAK ONI ŚPIEWAJĄ"!

Pięknie śpiewają dzieci i młodzież z naszej szkoły, co wielokrotnie zastało uhonorowane na konkursach i przeglądach. Chór P.S.M. I st.im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy zdobył kolejną nagrodę-SREBRNE DZWONY na IV Dolnośląskim Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych I st. Lubin 2007.!
Pani Renata ma już w swojej kolekcji złoto i srebro i to w dużych ilościach, a jej podopieczni nie zamierzają osiąść na laurach. Wybierają się własnie na koncerty do Czech. Dziewczęcy Zespół Wokalny i instrumentaliści wystąpią 17 czerwca w Usti nad Orlicą a dwa dni póżniej w Rychnowie zaprezentuje się chór i zespoły instrumentalne.
To jeszcze nie wszystko, bo w sierpniu nasi wokaliści jadą na warsztaty do Czech!
Wielkie wyrazy uznania za sukcesy i wyjątkową aktywność koncertową.
Przy okazji serdeczne podziękowania dla Pani burmistrz Renaty Surmy a także władz gminy Bystrzyca Kłodzka i powiatu Kłodzkiego za wsparcie i finansowanie wyjazdów naszych uczniów.


CZAS NA FINAŁ

Pora zakończyć sezon koncertowy w naszej szkole. Zakończenie to będzie bogate, bo czekają nas aż cztery koncerty, podczas których usłyszymy wielu wykonawców i różnorodną muzykę.

 • 19 czerwca godz.16:00 KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ
 • 20 czerwca godz.16:00 POPIS ROCZNY KURSÓW ALTERNATYWNYCH
 • 21 czerwca godz.16:00 POPIS ROCZNY UCZNIÓW P.S.M.
 • 22 czerwca godz.15:00 KONCERT ABSOLWENTÓW
Zapraszamy serdecznie - to już ostatnie okazje w tym roku szkolnym, żeby usłyszeć nasze uzdolnione dzieci.


DZIEŃ DZIECKA

Zbliża się koniec roku szkolnego, a nasze dzieci i młodzież nadal bardzo intensywnie pracują. Ćwiczą, zdają liczne egzaminy, koncertują, biorą udział w konkursach. Uczą się nie dla zaliczeń i ładnych stopni, lecz dlatego że są ambitne, pragną poznawać wiedzę i umiejętności, aby uprawiać jedną z najtrudniejszych sztuk, jaką jest muzyka.
Różnią się od przeciętnych rówieśników, bo radość czerpią nie z komercyjnych zabawek,lecz z własnej,ciężkiej pracy.
W ten sposób przygotowują się do dorosłego życia, które będzie bogatsze o wrażliwość jaką zdobywają w szkole muzycznej.

Należą się Wam drodzy uczniowie wyrazy najwyższego uznania i gratulacje za wasz trud i wytrwałość. Przynosicie chlubę swoim rodzinom, szkole, miastu a nawet krajowi.
Życzymy wam zdrowia i pogody ducha z okazji waszego Święta.


XVII KŁODZKI KONKURS FORTEPIANOWY

Nasi uczniowie zdobyli w tym roku rekordową ilość nagród w konkursach. Niektórzy wykazali się niezwykłą aktywnością i wszechstronnością.
Należy do nich DARIA ŁOCHAŃSKA z klasy pani Jolanty Kowalik. Daria po sukcesach w Nysie i na Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych zdobyła WYRÓŻNIENIE podczas Kłodzkiego Konkursu Fortepianowego, który odbył się 25 maja 2007 r.
W konkursie grali uczniowie z całej niemal Polski, więc wyróznienie ma dużą rangę.
Gratulujemy i podziwiamy pracowitość i talent Darii.


ŻEGNAJ PANIE PROFESORZE

18 maja 2007 roku odszedł na zawsze Pan Profesor TADEUSZ WYBRANIEC. Przed laty w tej właśnie szkole rozpoczął swą działalność pedagogiczną i nikt się nie spodziewał, że tak nagle ją zakończy.
Był pionierem polskiej gitarystyki, wychowawcą wielu wybitnych muzyków i nauczycieli. Pracował, jako wykładowca we wrocławskiej Akademii Muzycznej a także w szkołach muzycznych drugiego stopnia w Opolu i we Wrocławiu. Mieliśmy wielkie szczęście,że w ostatnich latach pracował także w naszej szkole. Być uczniem Profesora Wybrańca,to zaszczyt i wyróżnienie.
Pozostawił w nas cząstkę swojej wybitnej osobowości-wielkiej wiedzy o sztuce, życiu i człowieku.
Teraz gra w niebiańskiej orkiestrze gitarowej.Niech pamięć o NIM będzie wieczna.

Tadeusz Piotrowski

P.S. Pogrzeb Pana Profesora odbędzie się 26 maja 2007 r. o godz.14:00.na cmentarzu przy ul.Smętnej(Sępolno) we Wrocławiu.


KTO TU GRA PIERWSZE SKRZYPCE?

W klasie drugiej nie tylko pierwsze ale i pozostałe grają uczniowie naszej szkoły, którzy w tej kategorii zgarnęli wszystkie nagrody w ramach XIV Muzycznych Prezentacji Młodych Skrzypków.
I miejsce-AGNIESZKA KURZAJEWSKA z klasy Waldemara Golińskiego
II miejsce-ALEKSANDRA KAŁUŻA z klasy Agnieszki Golińskiej
III miejsce-EWA CHUDZICKA z klasy Agnieszki Golińskiej
III miejsce AGATA KOWALCZEWSKA z klasy Waldemara Golińskiego
Wyróżnienie-MICHAŁ BIEŃ z klasy Waldemara Golińskiego.

W klasie trzeciej Wyróżnienie dostała WIKTORIA KACPRZAK -uczennica Barbary Biel.

W klasie czwartej III miejsce przypadło WIKTORII DEREŃ oraz Wyróżnienie ANNIE BURZYŃSKIEJ z klasy Agnieszki Golińskiej.

Szczegółowe wyniki znajdziecie na zakładce Muzycznych Prezentacji Młodych Skrzypków, w których czternastoletniej historii nasi uczniowie odnieśli największe sukcesy.
Cieszymy się też z kolejnego Wyróżnienia, które jako akompaniatorka otrzymała pani ELŻBIETA MALINOWSKA.

Gratulujemy serdecznie!!!.
Gratulujemy pozostałym nagrodzonym i wyróżnionym i życzymy dalszych radości z grania na królewskim instrumencie.
"Nie ważne jest, czy dzisiaj jesteś lepszy od swojego kolegi, czy koleżanki, lecz żebyś jutro był lepszy od samego siebie", jak powiedział prof. Paweł Puczek, trawestując słowa pisarza Wiliama Faulknera.
Dziękujemy za piękne przeżycia i serdeczną atmosferę, której twórcami byli: Goście M.P.M.S., a także Rodzice, Uczniowie i wszyscy Pracownicy P.S.M. I st.im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej.


XIV MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW
17-18 maja 2007 r.

Za tydzień adepci sztuki skrzypcowej rozpoczną kolejną edycję konkursu przeznaczonego dla klas drugich, trzecich i czwartych szkół muzycznych pierwszego stopnia.
Konkurs to bardzo wartościowy, bo pozwala na porównanie różnych interpretacji utworów obowiązkowych wybranych przez ekspertów Centrum Edukacji Artystycznej; utworów ważnych dla prawidłowego rozwoju skrzypków na danym etapie edukacji. Kazdy z wykonawców zagra też utwór dowolny,aby móc pokazać swą indywidualność artystyczną.
Będzie pewnie jak zwykle ciekawie i może znowu pojawią się talenty niezwykłe, których rozwój będziemy obserwować w następnych latach konkursu. Jak potwierdza historia-laureaci bystrzyckiego konkursu osiągają póżniej znaczące sukcesy estradowe.

Przebieg Prezentacji:

17 kwietnia(czwartek)

 • 9:00-14:00 przesłuchania konkursowe
 • 18:00 Koncert Laureatów poprzednich edycji Prezentacji
18 kwietnia(piątek)
 • 9:00-14:00 przesłuchania konkursowe
 • 16:00 Koncert Finałowy
Odbędą się też warsztaty metodyczne, omówienia prezentacji i konsultacje z jurorami, którymi będą wybitni znawcy przedmiotu - profesorowie: Krzysztof Bruczkowski, Michał Grabarczyk i Paweł Puczek.

Serdecznie zapraszamy.


PODZIĘKOWANIA.

Organizowanie imprez artystyczno-dydaktycznych,to nie tylko przygotowanie programu, lecz wiele działań, które współtworzy duża grupa wspaniałych ludzi.
Tegoroczny Konkurs Zespołów Kameralnych zaistniał dzięki pomocy Sponsorów: Gminy Bystrzyca Kłodzka, Huty Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim, fabryki zapałek Euromatch w Bystrzycy Kłodzkiej, firmy ARTMARK z Bystrzycy Kłodzkiej, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Bystrzycy Kłodzkiej, Spółdzielni Mieszkaniowej w Bystrzycy Kłodzkiej, Andrzejowi Frydrykowi oraz Elżbiecie i Krzysztofowi Pawlaszków, a także wielu innym życzliwym ludziom.
Goście ocenili wysoko poziom organizacyjny imprezy, co zawdzięczamy znakomitej współpracy i zaangażowaniu: RODZICÓW, PRACOWNIKÓW i UCZNIÓW szkoły.

Serdeczne dzięki!

Tadeusz Piotrowski


BRAWO KAMERALIŚCI!

Zakończył się XVI Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych, który obfitował pełnymi emocji wydarzeniami.
Wszystkie zespoły grały na wyrównanym wysokim poziomie, co podkreślili jurorzy w omówieniu Konkursu. Była duża różnorodność składów instrumentalnych, brzmienia i repertuaru. Wykonawcy wymieniali nuty, doświadczenia, nawiązywali nowe muzyczne znajomości. Wszystko to w atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i szacunku.
Jurorzy nagrodzili i wyróżnili dużo zespołów, a to właśnie z powodu wysokiej jakości prezentacji. Pełne wyniki można znaleźć na zakładce Konkursu, ale tutaj odnotujmy sukcesy bystrzyckich kameralistów, którzy po raz kolejny pokazali, że kameralistyka to nasza specjalność.
Bardzo interesujące i cenne były warsztaty metodyczne poprowadzone z wielkim zaangażowaniem przez: prof.Annę Prabucką-Firlej, prof.Krzysztofa Sperskiego i dr Pawła Kuklińskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Cała trójka pokazała też mistrzostwo wykonawcze, jako TRIO GDAŃSKIE podczas wieczornego koncertu. Występ ten pozostanie na długo w pamięci słuchaczy, którzy długo bili brawo na stojąco i zaraz po koncercie dopytywali się o kolejną wizytę gdańskich artystów w Bystrzycy Kłodzkiej.
Zwieńczeniem dwóch dni święta muzyki kameralnej był tradycyjny Koncert na schodach Ratusza i Koncert Finałowy. Nagrodzone i wyróżnione zespoły otrzymały dyplomy i niebagatelne nagrody rzeczowe. Jurorzy podkreślili wysoki poziom organizacyjny Konkursu,a także przyjazną atmosferę, jaką stworzyli gospodarze.

Dziękujemy wszystkim Gościom i zapraszamy za rok.


MACIEJ ZNOWU NAJLEPSZY!

W ramach XIV Międzynarodowych Spotkań Gitarowych 22-27 kwietnia w Sanoku odbył sie prestiżowy Konkurs Gitarowy z udziałem młodych gitarzystów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Wegier. Najlepszy w swojej grupie wiekowej okazał się MACIEJ KOROLIK z P.S.M. I st.w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie Tadeusza Piotrowskiego.
Maciej uzyskał najwyższą punktację, PIERWSZE MIEJSCE i zdobył kolejną piękną gitarę do swojej kolekcji!
Gratulacje i podziękowania za piękne reprezentowanie rodzimej szkoły i miasta.


WSPANIAŁE PIANISTKI !

Kolejne nagrody dla bystrzyckiej szkoły muzycznej przywiozły pianistki z klasy pani JOLANTY KOWALIK.
W III Konkursie Interpretacji Utworów Fortepianowych Na 4 Ręce i Dwa Fortepiany, jaki odbyl się 25 kwietnia Nysie ROKSANA WASILUK i LENA KWIETNIEWSKA zdobyly DRUGĄ NAGRODĘ (pierwszej nie przyznano), a DARIA ŁOCHAŃSKA i NIKOLA TOKARZ - TRZECIĄ NAGRODĘ.
Sukcesy to duże, bo młode pianistki konkurowały z duetami z dwóch regionów-Dolnośląskiego i Opolskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszej wspaniałej gry na estradach.


IKONY MUZYKI

29 kwietnia (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się koncert pod nazwą IKONY MUZYKI. Wykonane będą utwory: J.S.Bacha, W.A.Mozarta, N.Paganiniego, F.Chopina i F.Liszta, którzy odegrali w historii muzyki role wyznaczające nowe kierunki.
Koncert zainauguruje działalność Wilkanowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Kulturalnego ZROZUMIENIE.
Wykonawcami będą:

 • Hanna Tarchała-fortepian,
 • Dziewczęcy Zespół wWokalny pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy,
 • Tarchałaquartet
Koncert poprowadzi Stanisław Tarchała.
Wstęp wolny.


XI BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I-STOPNIA

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się kolejna edycja konkursu zespołów kameralnych. Nasi uczniowie i nauczyciele jak co roku starannie przygotowują się do tej imprezy.
Oprócz zmagań konkursowych odbędą się też warsztaty metodyczne prowadzone przez wybitnych artystów i profesorów z Akademii Muzycznej w Gdańsku: Annę Prabucką-Firlej, Krzysztofa Sperskiego i Pawła Kuklińskiego.

Zapraszamy jak zawsze na koncerty:

 • 27 kwietnia /piątek/, godz.19:30-TRIO GDAŃSKIE
 • 28 kwietnia /sobota/, godz.14:00-KONCERT na SCHODACH RATUSZA
 • 28 kwietnia /sobota/, godz.16:00-KONCERT LAUREATÓW.


GRAND PRIX DLA MAĆKA !

Podczas jubileuszowej X Gitariady w kłodzkiej szkole muzycznej 13-14 kwietnia 2007r.odbył się IX Dolnośląski Konkurs Gitarowy. Dolnośląski, ale wykonawcy przyjechali także z innych regionów Polski, m.in.z: Krapkowic, Namysłowa, Wisły, Zielonej Góry czy Warszawy.

W tej mocnej konkurencji uczeń naszej szkoły w klasie Tadeusza Piotrowskiego MACIEJ KOROLIK zajął PIERWSZE MIEJSCE i zdobył GRAND PRIX konkursu w postaci gitary klasycznej.
To kolejny i jak dotąd największy sukces Maćka.

Gratulujemy i życzymy mu jeszcze wielu zwycięstw.


Wszystkim Pracownikom, Rodzicom i Uczniom
wiosennej radości, pogody ducha i szczęścia
z okazji Świąt Wielkiej Nocy
życzy dyrektor P.S.M.I st. w Bystrzycy Kłodzkiej
Tadeusz Piotrowski


JESZCZE DWA WIOSENNE KONCERTY

Wszystko wskazuje na to,że szkoła rozpoczęła wiosenne accelerando,które trwać pewnie będzie do końca roku szkolnego. Zapraszamy więc na jeszcze dwa marcowe koncerty:

 • 15 marca(czwartek), godz.16:00 - Popis uczniów klasy skrzypiec Agnieszki i Waldemara Golińskich
 • 27 marca(wtorek), godz.16:30 - Koncert Natalii Figiel i Zuzanny Pawlaszek - tegorocznych absolwentek klasy fortepianu Lucyny Dąbrowskiej z P.S.M.II st.w Nysie


KONCERTY

Zapraszamy na dwa kolejne spotkania z muzyką:

 • 02 marca 2007r. o godz.16:30 zagrają na fortepianach uczennice P.S.M. I i II st. w Nysie, z klasy Lucyny Dąbrowskiej.
 • 29 marca o godz.16:30 odbędzie się koncert zaepołów kameralnych instrumentów dętych ze szkół muzycznych w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej.


ACH CO TO BYŁ ZA... BAL!!!

Po rocznej przerwie odbyła się kolejna edycja Balu u Artystów, który zorganizowano w Kawiarni Muzycznej M.G.O.K. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Bal to był inny niż wszystkie, gdyż oprócz tańców, hulanek i swawoli można było posłuchać różnorodnej muzyki koncertowej.

Agata Bilińska i Dariusz Czerwenka pięknie inerpretowali jazzowe evergreeny, m.in. "Jednego serca" dedykowane pamięci nieodżałowanego Adama Włosowicza - pomysłodawcy i wpółtwórcy imprezy.
Elżbieta Malinowska oraz Agnieszka i Waldemar Golińscy po mistrzowsku wykonali wielkie przeboje muzyki klasycznej.
Miłośnicy bluesa mieli pełną satysfakcję dzięki występowi jednego z najlepszych polskich gitarzystów i wokalistów Arka Korolika.
Wystąpiła też: Renata Fiałkowska-Duma - tym razem nie w roli dyrygenta, lecz jako wytrawna wokalistka, a także Jan Ostapowicz - żywa legenda trąbki, który też znakomicie pełnił rolę wodzireja.
Do tańca grali gościom Barbara Pietrzak i Tadeusz Piotrowski.

Uczestnicy balu nie mieli chwili wytchnienia, gdyż odbyły się jeszcze: konkursy, aukcja dzieł sztuki i biesiadne śpiewanie. Gdy do tego dodać jeszcze smaczne i pięknie podane posiłki, to chyba każdy wyszedł usatysfakcjonowany.
Bal odbył się pod patronatem burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej - Pani Renaty Surmy, a dochód przeznaczony będzie na wsparcie działalności edukacyjno-artystycznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy.

Tadeusz Piotrowski


Wszystkim Nauczycielom i Uczniom śnieżnej radości i dobrego wypoczynku w czasie ferii

życzy Tadeusz Piotrowski


ZŁOTE KOLĘDY

Kolekcja nagród, jakie zdobył chór i zespół wokalny powiększyła się o jeszcze jedną.
Na dorocznym Dolnośląskim Kolędowaniu, które odbyło się w Świdnicy 20 stycznia, młodzi wokaliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, pod znakomitą dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy wyśpiewali trzeciego z rzędu ZŁOTEGO ANIOŁA!
Jest to dowód na osiągnięcie wysokiego poziomu wykonawczego, który utrzymuje się od szeregu lat, mimo ciągłej rotacji uczniów. "Tak trzymać", jak powiedziała przewodnicząca jury prof.Halina Bobrowicz z Akademii Muzycznej we Wrocławiu gratulując bystrzyckiemu chórowi.
Dołączamy się do gratulacji i życzymy Pani Renacie i jej podopiecznym dalszych sukcesów artystycznych.

P.S. Pracowity chór wystąpił następnego dnia po konkursie w bystrzyckim kościele, a zespół wokalny zaśpiewał jeszcze w kłodzkiej świątyni wraz z Concerto Glaciensis.
To się nazywa aktywne kolędowanie!


KONCERT GITAROWY

Wystąpią: MAREK ZIELIŃSKI oraz jego uczniowie JANKO RAŚETA i KAROL MRUK.
Koncert odbędzie się 23 stycznia(wtorek)2007 r. o godzinie 16:00.
Serdecznie zapraszamy.


Zapraszamy na
KONCERTY:
 • Koncert uczestników Przesłuchań Regionalnych - 15 stycznia 2007, godz.16:00
 • Popis uczestników Kursów Muzycznych - 17 stycznia 2007, godz16:00
 • Popis uczniów P.S.M. - 18 stycznia 2007, godz 16:00


Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Szymanowskiego
w Bystrzycy Kłodzkiej

zaprasza na:
KONCERT KOLĘDOWY

Dnia 21 grudnia 2006 r. (czwartek) godz. 16.30
Sala koncertowa PSM im. Tadeusza Sorskiego Plac Wolności 1 ratusz II piętro

Wstęp wolny.


Zapraszamy na projekcję filmu

Andres Segovia
legenda gitary XX wieku

Seans odbędzie się 4 listopada (sobota) o godz. 11.00,
w auli PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej (Pl. Wolności 1 - ratusz II p.)

Wstęp wolny.


MISTRZ I UCZEŃ

Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej dn.12 pażdziernika (czwartek) o godz.16:00.
W koncercie wystąpią nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

Zapraszamy na koncert 2 pażdziernika (poniedzialek)o godz.16:00 w wykonaniu nauczycieli P.S.M. I st.w Bystrzycy Kłodzkiej.
Wystąpią: Agnieszka Golińska - skrzypce, Barbara Biel - skrzypce, Aleksandra Tarchała - skrzypce, Waldemar Goliński - skrzypce, Katarzyna Gałczyńska - fortepian, Elżbieta Malinowska - fortepian, Bożena Adamska - flet.


ZAPRASZAMY NA KONCERT
z okazji inauguracji roku szkolnego 2006/2007

Wystąpią - MAŁGORZATA KOŁCZ - kontrabas oraz ELŻBIETA MALINOWSKA - fortepian.
Koncert rozpocznie się 04 września (poniedziałek), o godz.15:00 w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I-st.im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Klodzkiej, Plac Wolności 1.
Wstęp wolny.


ZAPRASZAMY NA KOLEJNE KONCERTY
w ramach XII Ogólnopolskiego Mistrzowskiego Kursu Wykonawstwa Muzyki Współczesnej

 • 14.07.2006, godz.17.00, sala koncertowa PSM - Koncert Uczestników Kursu. W programie niespodzianki.
 • 14.07.2006, godz.20.00, przed budynkiem ratusza - Koncert Studio Muzyki Komputerowej.
 • 16.07.2006, godz.16.00, sala koncertowa PSM - Koncert Finałowy.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.


Zaproszenie na koncerty XII Ogólnopolskiego Mistrzowskiego Kursu Wykonawstwa Muzyki Współczesnej

06 lipca 2006 r. w Sali Koncertowej im. T. Sorskiego w PSM w Bystrzycy Kł. nastapi inauguracja XII już Mistrzowskiego Kursu Wykonawstwa Muzyki Współczesnej o godzinie 11,00 wykładem, a o godzinie 18 koncertem muzyki akordeonowej.
Gościem wieczoru będzie akordeonista - pan Zbigniew Koźlik, w którego wykonaniu usłyszymy utwory m.in. J. Rabińskiego i A. Weberna. Koncert poprowadzi wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu pani Maria Magdalena Janowska-Bukowska.
Natomiast w dniu 16 lipca o godź. 16,oo odbędzie się koncert kończący Kurs, na który serdecznie zapraszamy.
Dokładniejsze informacje o ciekawszych zajęciach i koncertach będą umieszczane w aktualnościach na bieżąco.


Ogólnopolski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych I i II st.

Dziewczęcy Zespół Wokalny pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy, działający w Państwowej Szkole Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej odniósł jeszcze jeden sukces na zakończenie roku szkolnego.
Na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II st. zdobył DRUGIE miejsce w konkurencji 20 zespołów wokalnych.
Dziewczęta pięknie śpiewają zarówno muzykę dawną, jak i gospelsy czy utwory kompozytorów współczesnych, stąd często zapraszane są na różne koncerty okolicznościowe w regionie.
Pozostaje jeszcze raz pogratulować i zyczyć wytrwałości i dalszych sukcesów na trudnej, ale jakze satysfakcjonującej drodze działalnosci artystycznej.

Tadeusz PiotrowskiPRACOWNIKOM, RODZICOM i UCZNIOM
szkoły udanych wakacji

życzy

Tadeusz Piotrowski


KONCERTY
na zakończenie roku szkolnego 2005/2006

20.06 - KONCERT DLA PRZYJACIÓŁ godz.16:00
21.06 - POPIS ROCZNY KURSÓW ALTERNATYWNYCH godz.16:00
22.06 - POPIS ROCZNY SZKOŁY MUZYCZNEJ godz.16:00
23.06 - KONCERT ABSOLWENTÓW godz.15:00

Zapraszamy serdecznie.


DZIĘKUJEMY SPONSOROM!

Za nami dwie najważniejsze imprezy edukacyjno-muzyczne: XV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych i XIII Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków, których przygotowanie i realizacja wymagały dużo pracy, a także nakładu środków finansowych.
Tych ostatnich szkole na pewno by nie wystarczyło, gdyby nie darczyńcy. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy nam pomogli: Gminie Bystrzyca Kłodzka, PP.Urbaniakom-"Pieczywo", Andrzejowi Frydrykowi, Elżbiecie i Krzysztofowi Pawlaszkom, firmom Artmark i Euromatch, Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska.
Wsparcia medialnego udzieliła, jak zawsze Gazeta Prowincjonalna "Brama".
Serdeczne podziękowania należą się też rodzicom za przygotowanie smakołyków dla gości, a także wszystkim pracownikom i uczniom szkoły za wielkie zaangażowanie w realizację projektów.

Tadeusz Piotrowski
dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I-st.
im.K.Szymanowskiego W Bystrzycy Kłodzkiej


XIII Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków Szkół Muzycznych I stopnia

Jeszcze nie przebrzmiały dźwięki Bystrzyckiego Konkursu Zespołów Kameralnych a już do naszego miasta przybyło kilkudziesięciu młodych skrzypków, którzy postanowili w muzycznych prezentacjach sprawdzić swoje umiejętności.
W dniach 18 i 19 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kł. byliśmy świadkami zmagań konkursowych młodych adeptów gry skrzypcowej klas II, III i IV.
Jak co roku przyjechali do nas uczniowie szkół muzycznych z Wrocławia, Głogowa, Jeleniej Góry, Poznania czy Legnicy. Naszą szkołę reprezentowała liczna i – jak się okazało - dobra grupa skrzypków. Jury konkursu w składzie: prof. Krzysztof Bruczkowski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. Michał Grabarczyk z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz prof. Paweł Puczek przyznało naszym uczniom nagrody: DRUGĄ – otrzymała ALEKSANDRA TEKIELI oraz JUSTYNA JERMAKOWICZ, obie uczennice klasy IV p. Waldemara Golińskiego, TRZECIĄ – ZUZANNA MUCHA uczennica kl. IV a WYRÓŻNIENIE – WIKTORIA DEREŃ z klasy III. Obie są uczennicami p. Agnieszki Golińskiej. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tradycją naszego konkursu stały się występy laureatów lat ubiegłych. W tym roku mogliśmy usłyszeć trzy skrzypaczki, trzykrotne laureatki Muzycznych Prezentacji. Dwie z nich to już uczennice szkół muzycznych II stopnia: Barbara Dynda z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st im K. Szymanowskiego we Wrocławiu trzykrotna zdobywczyni pierwszej nagrody oraz Nikola Gajownik uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st w Nysie trzykrotna zdobywczyni drugiego miejsca. W koncercie wzięła udział także Aleksandra Szlaga uczennica bystrzyckiej szkoły, także trzykrotna zdobywczyni pierwszej nagrody.
Trzeba przyznać słuchając gry tych uzdolnionych młodych skrzypaczek, że konkurs nasz wyłania i promuje młode talenty, pozwala im podnieść wiarę we własne siły i daje kolejny impuls do dalszego wysiłku.
Mamy nadzieję, że któryś z laureatów bystrzyckich prezentacji sięgnie po laury konkursu skrzypcowego światowej rangi, czego życzymy również i tegorocznym zdobywcom nagród.

Aleksandra Tarchała


ZAPISY DO SZKOŁY MUZYCZNEJ

W dniach 29-30 maja odbędą się sprawdziany predyspozycji do kształcenia muzycznego, na podstawie których przyjmujemy dzieci i mlodzież do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej na rok szkolny 2006/2007.
Ilość miejsc jest ograniczona,ale proponujemy jeszcze Kursy Alternatywne i Przedszkole Muzyczne, gdzie każdy może spróbować swych sił.
Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej, a także w sekretariacie szkoły.
Zapraszamy


XIII MUZYCZNE PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW

Zapraszamy na doroczny konkurs skrzypcowy dla uczniów szkół muzycznych,który odbędzie się w dniach 18-19 maja.
Otwarty dla słuchaczy konkurs rozpocznie się w obu dniach o godz.9:00. Poza tym 18-tego o godz.16-tej mozna wziąć udział w seminarium nt."Tańców w literaturze skrzypcowej" i w koncercie laureatów poprzednich edycji M.P.M.S. 19 maja,o 16-tej odbędzie się KONCERT FINAŁOWY.
Zapraszamy


JESZCZE RAZ OLA!

Na zakończenie edukacji w naszej szkole OLA SZLAGA jeszcze raz przypomniała o swoich wybitnych uzdolnieniach, zdobywając WYRÓŻNIENIE na najbardziej prestiżowym w Polsce - Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym, który odbył się w Poznaniu w dn. 5-8 maja.
Gratulacje dla uczennicy i jej nauczycielki Agnieszki Golińskiej,której życzymy kolejnych sukcesów pedagogicznych.


KONCERT GITAROWY

Zapraszamy na koncert gitarzystów z mistrzowskiej klasy Marka Zielińskiego. Jego uczniowie to laureaci wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.
W koncercie wezmą udział: Joanna Biaduń, Janko Raśeta, Karol Barcz (z klasy Andrzeja Sągola) i Michał Bąk.
Zapraszamy 16 maja 2006 r. o godz.16:30


XV BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH

Tegoroczny konkurs w którym wzięło udział 37 zespołów obfitował w sukcesy uczniów naszej szkoły, co cieszy tym bardziej, że jury składało się z wybitnych muzyków i pedagogów: prof. Leszka Wisłockiego i prof. Zbigniewa Czarnoty z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz ad. Cezarego Saneckiego z Akademii Muzycznej w Łodzi.
Oprócz przesłuchań konkursowych mieliśmy możliwość wysłuchania kilku koncertów, które stały się już muzyczną tradycją naszej imprezy. 21 kwietnia o godz. 19, wystąpiły dwa duety: Dorota Bzdeń – gitara i Natalia Konik – skrzypce, które wykonały m.in. Tańce Rumuńskie B. Bartoka oraz Magdalena Kulig – mezzosopran i Katarzyna Neugebauer – fortepian, z nastrojowymi pieśniami Piotra Czajkowskiego Wszystkie wykonawczynie to studentki Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Po zakończeniu drugiego dnia przesłuchań odbywa się zwykle o godz, 14 – jeżeli aura pozwoli – KONCERT NA SCHODACH RATUSZA. Tak było i tym razem, a wzięły w nim udział zrówno bystrzyckie zespoły, jak i z innych szkół np. z Wrocławia, Będzina i Lublińca.
No i zwieńczenie Konkursu – KONCERT LAUREATÓW – budzący jak zwykle wiele emocji a przede wszystkim radość: nagrodzonych, pedagogów i licznie zgromadzonych słuchaczy. Wzieły w nim udział prawie wszystkie nagrodzone zespoły tworząc niepowtarzalną atmosferę muzycznego święta.


KOLEJNE SUKCESY !

Uczniowie bystrzyckiej szkoły muzycznej nadal biorą udział w konkursach i odnoszą kolejne sukcesy.
Podczas XV Bystrzyckiego Konkursu Zespołów Kameralnych zdobyli aż sześć nagród !!!
DRUGIE MIEJSCA zbyły duety: ALEKSANDRA SZLAGA i MACIEJ KOROLIK z klasy Agnieszki Golińskiej i Tadeusza Piotrowskiego, NIKOLA TOKARZ i DARIA ŁOCHAŃSKA oraz ROKSANA WASILUK i LENA KWIETNIEWSKA z klasy Jolanty Kowalik, a także DOMINIKA GÓŻDŻ i WOJCIECH PIECHA z klasy Tomasza Samka.
TRZECIE MIEJSCA zajęli: KAROLINA JANAS, KLAUDIA CHOWAŃSKA i DARIA WDOWIAK z klasy Bożeny Adamskiej oraz DARIA ŁOCHAŃSKA, PAULINA MAJKOWSKA, WIKTORIA DEREŃ i ANNA BURZYŃSKA przygotowane przez Agnieszkę Golińską.
Szczegółowe wyniki konkursu znajdziecie wkrótce na podstronie Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych.
Jeszcze jedna nagroda przypadła naszemu uczniowi, który wziął udział w konkursie pod nazwą Nadzieja Gitariady. Konkurs odbył się 22 kwietnia w Kłodzku, gdzie MACIEJ KOROLIK wywalczył GRAND PRIX, w ramach której otrzymał także piękną gitarę elektro-klasyczną.


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzę wszystkim radości i nieustającej wiosny w sercach.

Tadeusz Piotrowski


NAGRODY!!!

Przyszła pora konkursów i przeglądów,w których aktywny udział biorą też nasi uczniowie.
Swoją bogatą kolekcję nagród znowu powiększyła OLA SZLAGA zdobywając DRUGIE miejsce na ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im.Grażyny Bacewicz we Wrocławiu(5-6 kwietnia).
Zaraz po tym, bo 7 kwietnia w Kłodzku, na VIII Dolnośląskim Konkursie Gitary Klasycznej MACIEJ KOROLIK otrzymał III nagrodę w silnej konkurencji uczniów, którzy miewali nawet o dwa lata dłuższy staż nauki w szkole muzycznej.


VIII Świdnickie Konfrontacje Młodych Skrzypków

To była jedna z ostatnich okazji udziału w konkursie utalentowanej skrzypaczki Aleksandry Szlagi, która już niedługo będzie absolwentką naszej szkoły.
Konfrontacje odbyły się 01 kwietnia 2006 r. i OLA wcale nie na żarty zdobyła PIERWSZE MIEJSCE!
Pracowita uczennica przygotowuje się pod czujnym okiem i uchem swojej nauczycielki AGNIESZKI GOLIŃSKIEJ do jeszcze trzech konkursów, a także do egzaminu do szkoły muzycznej II stopnia. Na razie trzymajmy kciuki za zdrowie Oli, bo po świdnickich konfrontacjach rozchorowała się i musi trochę poleżeć w łóżku.
Serdeczne gratulacje i życzenia wielu jeszcze sukcesów!!!


AUDYCJA MUZYCZNA - "GENIUSZ MOZARTA”

250 lat minęło 27 stycznia od dnia urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki - W. A. Mozarta. Jest to wspaniała okazja, aby czyniąc rok 2006 „Rokiem Mozartowskim” - uczcić ten jubileusz i słuchać bez końca jego wspaniałej muzyki. Cała Europa ma w planach na ten rok szereg uroczystości i koncertów czczących pamięć wybitnego kompozytora, a także popularyzujących jego twórczość.
Nasza szkoła również postanowiła przyłączyć się do tego przedsięwzięcia. W dniu 16 marca 2006 r. w sali koncertowej miała miejsce audycja muzyczna pt. „Geniusz Mozarta” w której chcieliśmy przybliżyć postać kompozytora i jego krótkie lecz jakże bogate w twórczość życie.
Wspaniałymi gośćmi jakich mogliśmy powitać w naszej szkole były studentki fortepianu w klasie pana Zbigniewa Faryniarza, adiunkta II st. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu: p. Anna Lekan i p. Katarzyna Gałczyńska wraz ze swoim nauczycielem.
W wykonaniu p. Anny Lekan usłyszeliśmy Sonatę D-dur KV 311 a p. Katarzyny Gałczyńskiej - Sonatę G-dur KV 283 oczywiście W.A.Mozarta. Publiczność szczerze nagrodziła obie artystki gorącymi oklaskami.
W audycji wystąpili również uczniowie naszej szkoły. Zespół UNISON z klasy I, przygotowany przez p. Agnieszkę Golińską wykonał popularną „Piosenkę francuską”, która stała się inspiracją dla młodego Amadeusza do napisania 12 wariacji na jej temat. Kilka z nich wysłuchaliśmy z nagrania CD. I jeszcze jeden utwór tego kompozytora – Gawot, zagrała uczennica klasy VI Katarzyna Sołtyk, uczennica p. Wiesława Dubiela.
O życiu i twórczości bohatera audycji opowiadała Aleksandra Tarchała .


UWAGA!
XV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych odbędzie się 21-22 kwietnia 2006r.
Za zmianę terminu serdecznie przepraszamy.


KONCERTUJEMY
Nasi nauczyciele i uczniowie poza pracą na lekcjach,jak zwykle biorą udział w licznych koncertach.To bardzo ważna forma prezentacji umiejętności,ale także potwierdzenie społecznej użyteczności kształcenia muzycznego.Warto więc odnotować kilka minionych koncertów.
Na początku grudnia nasz nauczyciel i znakomity akordeonista Tomasz Samek wystąpił w Wapienniku w Starej Morawie.Było to spotkanie dla środowiska artystów i intelektualistów skupionych wokół Stowarzyszenia Muzeum Wapiennik. Wśród gości była znakomita poetka Olga Tokarczuk.
22 grudnia w szkolnej auli odbył się koncert kolęd wyreżyserowany przez Renatę Fiałkowską-Dumę.Oprócz solistów,zespołów i chóru na estradzie pojawili się też aniołowie i pastuszkowie,którzy muzykę urozmaicali jasełkowym słowem.
Zaraz po przerwie świątecznej chór przywiózł opisane wcześniej nagrody z Świdnicy a natępnego dnia Dziewczęcy Zespół Wokalny wystąpił podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po tym jeszcze dwa tradycyjne koncerty uczniów w bystrzyckich domach opieki społecznej a na koniec semestru popis półroczny Kursów Alternatywnych.Gdy do tego dodać jeszcze grudniowe egzaminy i bardzo wyczerpujące przygotowania do obowiązkowych Przesłuchań Regionalnych, w których bierze udział spora grupa uczniów, to zbliżające się ferie będą w pełni zaslużonym wypoczynkiem.
Życzę więc: uczniom, nauczycielom i rodzicom udanego zimowego relaksu, aby nabrać nowych sił do dalszej pracy.


ZŁOTY CHÓR
Pięknie i bogato zainaugurowała bystrzycka szkoła muzyczna Nowy Rok.Chór pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej- Dumy i z akompaniamentem Karoliny Matys oraz zespołu instrumentalnego zdobyli ZŁOTEGO ANIOŁA i NAGRODĘ SPECJALNĄ w postaci pucharu i medalu(także w złotym kolorze) na VII Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy 7 stycznia 2006r.
To kolejny sukces podopiecznych pani Renaty,której wybitne osiągnięcia zawodowe zostały ostatnio także nagrodzone nadaniem statusu nauczyciela mianowanego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2006 Roku: pracownikom, uczniom, rodzicom i wszystkim sympatykom szkoły

życzy
dyrektor Tadeusz Piotrowski


60 LAT PSM

Relacja z uroczystości ochodów 60 lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.


KONCERT z okazji
ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada o godzinie 15.30, zapraszamy Państwa na nadzwyczjny koncert w wykonaniu TRIA GDAŃSKIEGO: Anna Prabucka-Firlej (skrzypce), Paweł Kukliński (skrzypce), Krzysztof Sperski (wiolonczela). Ci znakomici muzycy i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonają bardzo ciekawy program, w którym znajdzie się niezwykła kompozycja, pozostająca do dziś w rękopisie - Suita Rapsodyczna Ludomira Michała Rogowskiego. Utwór ten jest pięknym i ciekawym kolażem ułożonym ze znanych polskich melodii (są tam tańce, przyśpiewki, kolędy, polonez Pożegnanie Ojczyzny a nawet Hymn Polski). Dopełnieniem programu będzie młodzieńcza kompozycja F.Chopina - Trio g-moll, dzieło przepiękne, a rzadko grane - chyba ze względu na bardzo wymagającą partię fortepianu.
Koncert jawi się więc bardzo interesująco pod względem artystycznym, jak i swej wymowy patriotycznej.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.


MISTRZ I UCZEŃ

Zapraszamy na tradycyjny koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pn. "Mistrz i uczeń". Koncert odbędzie się 14 pażdziernika (piątek), o godz.16:00. Na tę okazję nasi nauczyciele i uczniowie przygotowują specjalny wspólny program.


JUBILEUSZ 60-lecia PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej

W sobotę 29 października 2005 r. odbędą się uroczyste obchody Jubileuszu 60-lecia istnienia PSM I-go stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 16.00. Podczas uroczystości Szkole zostanie nadane imię Karola Szymanowskiego. Część oficjalną zakończy koncert absolwentów. O godzinie 19.00 odbędzie się bankiet.
Koszty uczestnictwa w części oficjalnej wynoszą:
40 zł / pakiet pamiątkowy - płyta CD, medalion, breloczek / Koszt bankietu - 60 zł

Wpłat prosimy dokonywać na konto:
BS Oddz. Kłodzko 46 9523 1040 0117 9520 2001 0001
Adres : Pl.Wolności 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka
Kontakt : tel 8110349, 8113371
e-mail : psm-bk@kki.net.pl
www.psm.bystrzyca.pl

Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów


KONCERT
z okazji
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI

Koncert odbędzie się dn. 30 września (piątek) o godz16:00. Zagrają nasze absolwentki Natalia Pawlaszek i Zuzanna Pawlaszek. Program tych odnoszących wiele sukcesów pianistek zapowiada się bardzo interesująco.
Serdecznie zapraszamy.


KONCERT DLA GOŚCI Z DANII

To pierwsza wizyta Duńczykow w Kotlinie Kłodzkiej i przy okazji w naszej szkole od naszego powrotu z tego fascynującego kraju. Być może jest to efekt promocji polskiej kultury, dzięki naszym koncertom w Danii. Koncert odbędzie się 7-go września(środa) o godz.18-tej. Wystąpią nauczyciele i uczniowie naszej szkoły,a program będzie na pewno ciekawy.
Przy okazji Duńczycy zapraszają naszych uczniów,nauczycieli i rodziców na wspólne ognisko w Polanicy we wtorek 6-tego września. Dają nam w tym celu do dyspozycji swój autokar,więc wystarczy tylko zglosić chęć wyjazdu w sekretariacie szkoly. Będzie więc kolejna okazja wspólnego śpiewania,zabawy i poznawania kultury tego bardzo przyjaznego Polakom narodu.


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2005/2006

Wakacje zawsze są zbyt krótkie, ale przecież za dziesięć miesięcy będą następne ! Pora więc przywitać nowy rok szkolny i przypomnieć sobie, że ta szkoła łączy nas w radości poznawania i tworzenia muzyki. Będą lekcje, ćwiczenie i egzaminy, ale przede wszystkim wspólne muzykowanie, które sprawia, że przenosimy siebie i słuchaczy w inny, lepszy świat. Uczymy się ten świat rozumieć i kreować. Uczymy się przekazywać piękno duszy ludzkiej za pomocą dżwięków, które mówią lepiej,niż słowa.
Spotkamy się,jak zwykle pierwszego września o 15:00.
Tradycyjnie już rozpoczniemy od koncertu, na który wszystkich serdecznie zapraszam. Zagra dobrze znany wiruoz akordeonu TOMASZ SAMEK, który po kilkuletniej przerwie wraca do pracy pedagogicznej w naszej szkole. Po koncercie będą informacje o planie pracy szkoly i pierwsze spotkania z nauczycielami w celu ustalenia zajęć.
Wśród pedagogów pojawi się jeszcze jedna niezwykła postać. Będzeiemy mieć zaszczyt współpracować z jedną z najwybitniejszych osobowości polskiej gitarystyki-profesorem TADEUSZEM WYBRAŃCEM.
Poza tym w gronie zanakomitych nauczycieli i zdolnych uczniów, we współpracy z rodzicami powstanie na pewno wiele nowych, ciekawych zdarzeń artystycznych, które sprawią, że wszyscy będą nadal mieć pewność, że ta szkoła jest potrzebna i odgrywa ważną rolę kulturotwórczą.
Nauczycielom, uczniom i rodzicom życzę, aby ten rok szkolny przyniosł jeszcze więcej satysfakcji i radości z pracy.

Tadeusz Piotrowski

RELACJA Z WYJAZDU DO DANII

Wróciliśmy!!!

Czekaliśmy na ten wyjazd bardzo długo, odliczaliśmy miesiące, tygodnie i dni, a teraz mamy już wszystko za sobą.
Wszystko za sobą? Nie, to niemożliwe. Raczej wszystko mamy w sobie: wspomnienia, obrazy, dźwięki, smaki, zapachy…
Ta relacja będzie bardzo subiektywna. Zdecydowałem się podzielić ją na części, odpowiadające różnym aspektom naszego pobytu w Danii.

Koncerty
Zagraliśmy ich dziewięć, nie licząc wielu nieoficjalnych spotkań przy muzyce. Pierwszy koncert odbył się na dziedzińcu domu opieki w Egtved. Było trochę nerwowo: wykonawcy potykali się o splątane kable, wiatr bawił się nutami, przewracał pulpity i czasami niósł nasze dźwięki w nieoczekiwanym kierunku. Jednak publiczność przyjęła nas świetnie, dostaliśmy gromkie brawa i duże lody. Spodobaliśmy się również dziennikarzom – następnego dnia ukazała się w lokalnej gazecie relacja z koncertu ilustrowana kilkoma zdjęciami.
Kolejne koncerty były coraz lepsze. Ramowy program każdego z nich był dosyć podobny. Zaczynali soliści i duety, potem większe zespoły instrumentalne i zespół wokalny. Zawsze kończyliśmy wspólnym zagraniem i zaśpiewaniem znanych duńskich piosenek po polsku. To najbardziej chwytało publiczność za serce.

Koncert finałowy w Vejle

Największe wrażenia pozostawiły we mnie dwa koncerty – w szkole muzycznej w Egtved i ten ostatni, w amfiteatrze przy plaży w Vejle. Zakończył się kilkoma bisami i owacją na stojąco. Wszyscy poczuliśmy wtedy, że dla tej chwili warto było znosić codzienne zmęczenie, żmudne przenoszenie sprzętu, nieskończone zwijanie i rozwijanie kabli. Powiem więcej: dla tej chwili warto było znosić codzienną pracę przez cały rok, żmudne ćwiczenia, nieskończone powtarzanie trudnych utworów.

Zwiedzanie
Pod wieloma względami Dania bardzo różni się od Polski. W tym kontekście każda niemal chwila była zwiedzaniem, poznawaniem czegoś nowego. Takich chwil było mnóstwo. Codziennie rano wyjeżdżaliśmy z naszego obozu i wracaliśmy tam dopiero wieczorem. Zza okien autokaru podziwialiśmy piękny, wiejski krajobraz, duńskie flagi powiewające przed każdym domem i wszechobecne, olbrzymie wiatraki produkujące prąd.
Miejsc, które odwiedziliśmy, było wiele. Nie sposób opisać tu każde z nich. Olbrzymie wrażenie, nie tylko na dzieciach, zrobił Legoland. Zbudowany z ponad 50 milionów klocków wspaniały park rozrywki przyprawił niejednego z nas o zawrót głowy. Patrząc na tysiące zwiedzających z całego świata zdaliśmy sobie sprawę, że szalona zabawa jest naturalną potrzebą każdego człowieka, bez względu na wiek czy narodowość.

U Andersena

Inne odwiedzane przez nas miejsca również oferowały rozmaitość wrażeń. W naszej pamięci pozostanie wiele obrazów: lwy leniwie krążące wokół autokaru w Zoo Safari, zabytkowy, wiejski sklep z towarami zapakowanymi jak przed wieloma laty, wysoki na 25 metrów magazyn sera w nowoczesnej mleczarni, wspaniałe sklepienia w odbudowanym zamku w Kolding, podziemne korytarze z muzeum ekologicznego, zbudowany na wodzie zamek Egeskov, zabytkowe instrumenty w fabryce fortepianów, czy wreszcie dom i muzeum Andersena w jego rodzinnym Odense.

Jedzenie
Duża część naszej aktywności w Danii koncentrowała się wokół jedzenia. Nie mam tu na myśli tylko ciężkiej pracy w kuchni i dyżurów na stołówce. Sprawa posiłków była tak samo ważna jak koncerty i nierozerwalnie związana ze wszystkimi naszymi wyjazdami. Jedliśmy na piknikach urządzanych w parkach i ogrodach, na dziedzińcach zamków i muzeów i w ten sposób staraliśmy się dopasować do duńskiej tradycji.
Osobną sprawą były tradycyjne duńskie potrawy. Z wyglądu często podobne do polskich, ale w smaku różniące się bardzo. Dla osób lubiących nowe doświadczenia kulinarne okazja do nowych doznań, ale dla wielu dzieci duże wyzwania, którym nie zawsze mogły sprostać. Słodkawe ziemniaki oblane sosem do złudzenia przypominającym czekoladę, mięso pieczone z rodzynkami, makaronowe sałatki, truskawki w czekoladzie i wszechobecne, czarne, anyżowe żelki.

Ludzie
Poznawanie innych krajów jest pełne tylko wtedy, gdy poznaje się ludzi tam mieszkających. Mieliśmy wielkie szczęście – udało nam się spotkać na swej drodze osoby, dzięki którym Dania przestała być tylko odległym punktem na mapie i stała się miejscem ciepłym i bliskim. Przez cały okres czuliśmy obecność Duńczyków wśród nas. Byli z nami na koncertach, piknikach, wspólnym wieczornym muzykowaniu. Byli obecni również wtedy, gdy na pozór byliśmy sami: ktoś przecież przygotował dla nas obiad, ktoś zapakował pięćdziesiąt dużych prezentów abyśmy mogli odbyć zwariowaną zabawę, ktoś zrobił nam zdjęcie i oprawił w ramkę, ktoś zastrugał patyki, ktoś wszystko policzył, zorganizował, przywiózł. Bezinteresownie. Czuliśmy, że przyciągamy się nawzajem i cieszyliśmy się uświadamiając sobie wszystkie nasze podobieństwa i różnice.

Nasz obóz

Nasz wyjazd nigdy nie doszedłby do skutku gdyby nie dwie osoby, których nazwiska muszą tu paść: Barbara Nielsen i Tadeusz Piotrowski. Nie wiem ile odbyli rozmów w ciągu minionego roku, ile wymienili maili i listów – z pewnością dziesiątki - ale wiem, że dzięki pracy, którą wykonali przeżyliśmy wszyscy wspaniałe doświadczenie. Takie doświadczenie musi w przyszłości wydać owoce. Obserwujmy się uważnie, na pewno je dostrzeżemy.

Arek Korolik


Jedziemy na koncerty do Danii!

Przygotowania trwaly prawie rok, ale za kilka dni wycieczka naszych uczniow i nauczycieli stanie się faktem.
Z korespondencji internetowej można wydać opasłe tomisko.
Ze strony duńskiej organizatorem naszego dziesęciodniowego pobytu jest pani Barbara Nielsen, która rok temu, wraz z zespołem akordeonistów odwiedziła naszą szkołę. W ten sposób nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty, które zaowocowały zaproszeniem do Danii.
Trzeba przyznać, że pani Nielsen,jest doskonałym organizatorem i zaprogramowała nasz pobyt w najdrobniejszych szczegółach. Codziennie będą koncerty, ale także zwiedzanie atrakcyjnych miejsc,jak np.: Legoland, zamek Egeskov czy udział w uroczystościach 200-lecia urodzin A.Ch.Andersena w Vejle.
Dzięki pani Nielsen koszt naszego pobytu bardzo się obniżył, gdyż załatwiła wiele spraw związanych ze sponsoringiem.
Jeszcze ostatnie próby i 25 czerwca wyruszamy w daleką podróż. Pojadą przede wszystkim najlepsi uczniowie, co będzie nagrodą za ich trudną pracę. Myślę, że będą godnie reprezentować szkołę, Bystrzycę i swój kraj.
Po powrocie napiszemy,jak było.
Wszystkim życzę udanych wakacji.
Tadeusz Piotrowski


KONCERT dla PRZYJACIÓŁ

Zapraszamy wszystkich na ten koncert 18 czerwca (sobota), o godz.16:30. Wystąpią: soliści, zespoły instrumentalne, Dziewczęcy Zespół Wokalny i chór.
Wszyscy wykonawcy są laureatami konkursów muzycznych, więc gwarantujemy wysoki poziom prezentacji.
Koncert dedykowany jest wszystkim, którzy pomagają szkole i darzą ją życzliwością. Zapraszamy także absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej, aby tym właśnie koncertem włączyć się w uroczystości obchodów 60-lecia działalności szkoły.

ZŁOTE DZWONY

Po sukcesach Dziewczęcego Zespołu Wokalnego przyszla pora na konfrontację chóru PSM I st. w Bystrzycy Klodzkiej. Okazją ku temu był III Dolnośląski Przegląd Chórów-Lubin 2005 (4 czerwca). Tam właśnie uczniowie bystrzyckiej szkoły wyśpiewali najwyższe uznanie jurorów,jakim są Złote Dzwony!
Gratulacje dla zespołu i dyrygenta - p.Renaty Fiałkowskiej Dumy.

BRAWO OLA i MACIEK

Po pierwszej nagrodzie w Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych Aleksandra Szlaga i Maciej Korolik postanowili jeszcze raz spróbować swoich sił w duecie. Tym razem wzięli udział w Konkursie Zespolów Kameralnych z udzialem gitary w ramach Świdnickiego Festiwalu Gitarowego ( 2-4 czerwca). Wykonaniem Taranteli A.Bojko i Cafe 1930 A. Piazzoli znowu zrobili duże wrażenie na jurorach, którzy przyznali zespołowi PIERWSZE MIEJSCE.
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

XI PREZENTACJE MŁODYCH SKRZYPKÓW

Tegoroczne Prezentacje Młodych Skrzypków odbyły się w dniach 13. i 14. maja w sali koncertowej P.S. M. Wzięło w nich udział 57 uczniów ze Szkół Muzycznych Dolnego Śląska i województwa opolskiego: Opola, Nysy, Dzierżoniowa, Oleśnicy, Wrocławia, Legnicy, Głogowa, Głubczyc, Lubinia, Oławy, Jeleniej Góry, a także 8 uczniów bystrzyckiej Szkoły Muzycznej. Byli to: Wiktoria Dereń, Anna Burzyńska, Remigiusz Makowski, Róża Czerwińska, Agnieszka Kensicka, Aleksandra Tekieli, Zuzanna Mucha i Justyna Jermakowicz. Konkursowe prezentacje wysłuchało i oceniło jury w składzie: prof. Krzysztof Bruczkowski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. Michał Grabarczyk z Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także as. Małgorzata Kogut z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Niestety nie mogliśmy w tym roku cieszyć się obecnością wybitnego pedagoga i współtwórcy Prezentacji pani Cecylii Kędzi, która zmarła 12 marca b. r. Od dziesięciu lat była członkiem jury, służyła zawsze radą i pomocą a jej uśmiech i życzliwość sprawiała, że atmosfera konkursu była zawsze miła i serdeczna. Będzie nam jej brakowało.

W pierwszym dniu przesłuchań wystąpili uczniowie klas II i IV, po czym po przerwie młodzi muzycy, a także ich nauczyciele mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu metodycznym poprowadzonym przez członków jury.

Na zakończenie tego pracowitego dnia, odbył się wspaniały koncert w wykonaniu naszej utalentowanej skrzypaczki Aleksandry Szlagi, której towarzyszyli Maciej Korolik – gitara i Barbara Jutkiewicz – akordeon.

Drugi dzień Prezentacji to występy uczniów klas trzecich, spotkanie metodyczne i na zakończenie ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów. Szanowne jury, uczestnicy i słuchacze, wszyscy zgodnie potwierdzili wysoki poziom tegorocznych zmagań konkursowych młodych skrzypków o czym przekonać się można było także, słuchając wspaniałych wykonań nagrodzonych uczniów na koncercie laureatów. My także mieliśmy wiele powodu do radości dzięki sukcesom naszych skrzypaczek. Justyna Jermakowicz uczennica p. Waldemara Golińskiego zajęła II miejsce w kategorii klas III, a wyróżnienie zdobyły: Anna Burzyńska z kl. II, uczennica p. Agnieszki Golińskiej oraz Aleksandra Tekieli z kl. III p. Waldemara Golińskiego.


Aleksandra Tarchała


Wyniki XI PREZENTACJI MŁODYCH SKRZYPKÓW


KLASA II c. 6 letni i I c. 4 letni


I miejsce

– Dominika Kaczmarczyk z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, nauczyciel: Janusz Gajownik

II miejsce

– Emilia Błaszczyk ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Liszta w Głogowie, nauczyciel: Barbara Zacharzewska

III miejsce

– Patrycja Dzwonkowska ze Szkoły Muzycznej I st im. G. Bacewicz we Wrocławiu, nauczyciel: Halina Zwiercan

wyróżnienie:

– Anna Burzyńska z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, nauczyciel: Agnieszka Golińska

- Pamela Zdanowicz ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, nauczyciel: Monika Adamiak

- Karol Leśniewski ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Liszta w Głogowie, nauczyciel: Aleksandra Strama


KLASA III c. 6 letni i II c. 4 letni


I miejsce:

- Sulamita Ślubowska z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze, nauczyciel: Ludmiła Sołowiewicz

II miejsce:

- Justyna Jermakowicz z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, nauczyciel: Waldemar Goliński

wyróżnienie:

- Agata Dynda ze Społecznej Szkoły Muzycznej I st. we Wrocławiu, nauczyciel: Ryszarda Knappe

- Joanna Radzik ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, nauczyciel: Monika Adamiak

- Paulina Szczupak z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie, nauczyciel: Henryk Kozioł

- Aleksandra Tekieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, nauczyciel: Waldemar Goliński


KLASA IV c. 6 letni i III c. 4 letni


I miejsce

- Aleksandra Juszczak ze Szkoły Muzycznej I st. im. G Bacewicz we Wrocławiu, nauczyciel: Ryszarda Knappe

- Monika Szemelak z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, nauczyciel: Anna Rzonca

II miejsce

- Daria Korko z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Lubinie, nauczyciel: Ryszard Wachowski

- Katarzyna Majewska ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, nauczyciel: Ewa Kuzio

- Maria Bogdała z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, nauczyciel: Gertruda Mutkowska

wyróżnienie

- Krystyna Wasik z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, nauczyciel: Aleksandra Bogdan

- Małgorzata Piecha z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K Szymanowskiego we Wrocławiu, nauczyciel: Elżbieta BolsewiczXIV BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I ST.

Konkurs odbyl się w dniach 28-29 kwietnia, tradycyjnie w auli naszej szkoły. Zgłoszono 22 zespoły, z czego 11 z bystrzyckiej szkoly muzycznej, co jak najlepiej o niej świadczy.
Jurorami byli wybitni artyści i pedagodzy: prof. Grzegorz Kurzyński i prof. Leszek Wisłocki z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prof. Anna Prabucka Firlej i prof. Krzysztof Sperski z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Po raz pierwszy w ramach konkursu odbyły się warsztaty w formie otwartych lekcji z zespołami. Warsztaty te poprowadzili wszyscy jurorzy, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami i uczniami. Potrzeba organizowania takich warsztatów w przyszłości została potwierdzona przez wszystkich uczestników.
Bardzo ciekawy, oparty na wieloletniej praktyce wykład na temat "Znaczenia gry zespołowej w kształceniu uczniów szkół muzycznych pierwszego stopnia" wygłosiła prof.Anna Prabucka-Firlej.
Pierwszy dzień konkursu zakończył się koncertem duetu fortepianowego Mirosława Lachowska i Edgar Wiersocki. Mlodzi artyści (pierwszy i drugi rok studiów), pracujący pod kierunkiem A.Prabuckiej Firlej odnieśli już znaczący sukces, zdobywając pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Jeseniku(Czechy). Swoje profesjonalne już umiejętności kameralnego muzykowania potwierdzili też na koncercie w Bystrzycy Kłodzkiej. Z pełną swobodą warsztatową, wrażliwością, temperamentem, znakomitym zgraniem i umiejętnością realizowania różnych stylów wykonawczych zagrali bardzo ciekawy program. Usłyszeliśmy W.A.Mozarta - Temat z wariacjami, Fr.Schuberta - Poloneza i Allegro (Lebenssturme), A.Dworzaka - Taniec słowiański c-moll, F.Poulenca - Sonatę(1918). Z każdym utworem zmieniały się nastroje,a wykonane w finale Tańce brazylijskie V.Lejśka na dwa fortepianowe wywałały prawdziwą euforię wśród publiczności,która jeszcze dwukrotnie gorącymi oklaskami nakłoniła artystów do bisów.
Drugi dzień rozpoczął się przesłuchaniem zespołów o składach większych, niż trio, po czym odbyło się spotkanie metodyczne z pedagogami.
Podczas obrad jury na schodach ratusza rozbrzmiewał koncert uczestników konkursu dla mieszkańców miasta. Było to preludium do Koncertu Finałowego, ktory zakończył święto muzyki kameralnej. Wręczone zostały dyplomy i nagrody, które tym razem ufundował burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Bogdan Krynicki. Bystrzycka szkoła muzyczna zdobyła w tym konkursie wyjątkowo dużo nagród, o czym przeczytać można w protokole jury lub wchodząc z menu strony głównej na Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych.
Dziękuję darczyńcom i wszystkim, którzy włączyli się w organizowanie i realizację imprezy.

Tadeusz Piotrowski


KONCERT WIOSENNY
Zima nie daje za wygraną, więc i my musimy zmienić plany.

KONCERT WIOSENNY odbędzie się 22 marca o godz.16:30. Aula PSM w Bystrzycy Kłodzkiej.

Przepraszamy wszystkie Panie, którym dedykujemy nasz koncert, że to nie w dniu ich święta, jak wcześniej zapowiadaliśmy. Mamy nadzieję, że atrakcyjny program i znakomici wykonawcy będą rekompensatą za opóżnienie.

W koncercie wezmą udział: Katarzyna Gałczyńska, Elżbieta Malinowska - fortepian, Bartłomiej Kot - gitara, Tomasz Samek - akordeon, a także Maciej Korolik, Mateusz Ligęza - gitara i znany bystrzycki bluesman - Arek Korolik - gitara, śpiew.
Zaproszenia można otrzymać w sekretariacie szkoły. Tel.8110349.

Tadeusz Piotrowski


KONCERT GITAROWY

Mam nadzieję, że dla wszystkich miłą niespodzianką będzie koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im.K.Szymanowskiego we Wrocławiu, z klasy gitary znakomitego pedagoga-Marka Zielińskiego. Zagrają laureaci wielu konkursow gitarowych: Kacper Matczak, Joanna Biaduń, Janko Raśeta, Karolina Zarzycka.
Koncert odbędzie się 21 marca 2005 r. o godz.16:30 w auli naszej szkoly.
Zapraszamy


NIECH ŻYJE BAL !

Oj działo się, działo na "Balu u Artystów", który odbył się 29 stycznia 2005r w kawiarni Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kł. Był to bal niezwykły, bo oprócz tańców, hulanek i swawoli były występy w pełni zasługujące na określenie-artystyczne.
Ponad stu gości posłuchało najpierw Dziewczęcego Zespołu Wokalnego pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej Dumy, który przywiózł zdobytego w tym samym dniu "Srebrnego Anioła" na VI Dolnośląskim Kolędowaniu.
Wielu słuchaczy po raz pierwszy usłyszało Dariusza Czerwenkę w jego autorskim, oryginalnym programie na gitarze MIDI i Agatę Bilińską, która pięknie zaśpiewała m.in."Fields of Gold".
Kolejnymi gośćmi na etradzie było trio: Agnieszka i Waldemar Golińscy (skrzypce) i wszechstronny Stanisław Tarchała (akordeon).
Po nich wystąpili jeszcze: Grażyna Wachowska-Szuba z towarzyszeniem męża Zbigniewa Szuby oraz znakomity bystrzycki bluesman-Arek Korolik.
Kolejną miłą niespodzianką był wokalny występ pani dyrygent Renaty Fialkowskiej-Dumy, której akompaniowała Karolina Matys. W przerwach posłuchać można było standardów jazzowych ze smakowitymi improwizacjami Zbigniewa Szuby na fortepianie.
Wszystkie występy nagrodzone były głośnymi owacjami, a wielu słuchaczy było zaskoczonych wysokim poziomem artystycznym prezentacji.
Uśmiechnięte twarze i podziękowania dla organizatorów od wychodzących póżną nocą gości swiadczą o tym,że warto było ponieść trud przygotowań. Serdeczne podziękowania dla wszystkich,którzy przyczynili się do zrealizowania projektu.

Tadeusz Piotrowski


TRANSGRANICZNY FESTIWAL i KONKURS GITAROWY
GITAROMANIA

Festiwal odbył się w Jeleniej Górze w dn.27-29 stycznia 2005. Do konkursu zgłosiło się kikudziesięciu gitarzystów podzielonych na dwie grupy, odpowiednio do lat nauki.
Bystrzycką szkołę muzyczną reprezentował uczeń T. Piotrowskiego- Maciej Korolik, ktory wśród 35 konkurentów zajął drugie miejsce. Jest to już trzeci sukces Maćka, gdyż w ubiegłym roku był on laureatem VI Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego w Kłodzku i zdobywcą statuetki Czarta Gitary w Transgranicznym Turnieju Gitarowym w Żaganiu.


Ogólnopolski sukces DZIEWCZĘCEGO ZESPOŁU WOKALNEGO z bystrzyckiej szkoły muzycznej

Kierowany przez Renatę Fiałkowską-Dumę zespół wokalny w składzie: Marta Zielińska, Irena Grabowska, Anna Kozimor, Marta Rybak, Joanna Michalska, Maja Cybura, Edyta Handel, Katarzyna Rybak, Dorota Macegoniuk, Paulina Cebula najpierw wygrał wojewódzkie eliminacje we Wrocławiu,a następnie uczestniczył w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie(8-9 stycznia2005).
Zespół wyśpiewał TRZECIĄ NAGRODĘ ! Do sukcesu przyczyniły się też Karolina Matys-fortepian i Helena Piecha-skrzypce, które towarzyszyły zespołowi w konkursie.
Pani Renacie Fiałkowskiej Dumie i jej wspaniałym wokalistkom życzymy dalszych sukcesów. Przy okazji serdeczne podziękowania dla burmistrza Bogdana Krynickiego i dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej Grażynie Wachowskiej-Szubie za wsparcie i pokrycie kosztów transportu zespołu na festiwal.

Tadeusz Piotrowski


Czas kolędowania

Tradycyjnie już PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej rozpoczęła w dniu 18.12.2004 czas kolędowania w gminie Bystrzyca Kłodzka towarzyszący Świętom Bożego Narodzenia roku 2004.

Tradycyjnie spośród ogromnego wyboru kolęd polskich uczniowie i nauczyciele wybrali m.in. uświęcone tradycją "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Gdy się Chrystus rodzi", "Bóg się rodzi" czy "Wśród nocnej ciszy". Te i inne kolędy wykonywane były zarówno w opracowaniu instrumentalnym (skrzypce, akordeon, gitara., trąbka, flet a nawet ksylofon) i wokalno- instrumentalnym i brzmiały nie tylko z estrady przystrojonej wielką choinką ale również z balkonu.

Bardzo podobały się pieśni bożonarodzeniowe(nie tylko polskie) w wykonaniu zespołu wokalnego i chóru przygotowanego przez p.Renatę Fiałkowską-Dumę.
Wielkie dzięki należą się również pozostałm pedagogom: Janowi Ostapowiczowi, Agnieszce i Waldemarowi Golińskim, Bożenie Adamskiej, Dariuszowi Czerwence, Edwardowi Jarząbkowi, Karolinie Matys oraz dyrektorowi Tadeuszowi Piotrowskiemu za kultywowanie naszej pięknej tradycji kolędowania, z którą zapewne PSM będzie się chciała podzielić podobnie jak w latach ubiegłych poprzez koncerty z mieszkańcami wielu miejscowości na Ziemi Bystrzyckiej.

O wielkiej potrzebie kolędowania tkwiącej w polskiej duszy niech świadczy fakt, że sala z trudem pomieściła słuchaczy, którzy przybyli na koncert, niektórzy wysłuchali go zresztą do końca na stojąco.

I na zakończenie tradycyjne życzenia dla wszystkich pedagogów i uczniów bystrzyckiej szkoły muzycznej:

Niech nowy 2005 rok dostarczy wam wielu sukcesów i satysfakcji z trwania przy najpiękniejszej ze sztuk - muzyce i obyśmy za rok znów mogli przeżyć następne radosne chwile z bożonarodzeniowymi pieśniami, wprowadzającymi ciepło, radość i pokój do naszych domów i serc.


Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, 18.12.2004

Dnia 18.12.04 we Wrocławiu odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, spośród 90 różnych zespołów do etapu finałowego jury pod przewodnictwem Agnieszki Szumiło zakwalifikowało 8 wykonawców, wśród których znalazł się również Dziewczęcy Zespół Wokalny pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej - Dumy z naszej Szkoły Muzycznej. Zespół będzie reprezentował Dolny Śląsk, Bystrzycę Kłodzką i PSM I-go stopnia na ogólnopolskim etapie finałowym w dniach 6-8 stycznia 2005 r. w Będzinie.


"Dźwięk - instrumenty - muzyka", 08.11.2004

Dnia 8 listopada w sali koncertowej naszej szkoły rozpoczął się cykl audycji muzycznych pt. "Dźwięk - instrumenty - muzyka", przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych w Bystrzycy Kł., który będzie się składał z kilku spotkań.
Każde przedstawi inny rodzaj instrumentów, przybliży dzieciom świat dźwięków, sposób ich wydobycia, uwrażliwi na piękno muzyki.
Pierwsza audycja nosiła tytuł "Drewno, które śpiewa" i miała na celu ukazać rodzinę instrumentów smyczkowych: skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 podczas dwóch koncertów (nieodpłatnie) mieli okazję zobaczyć wszystkie te instrumenty, poznać ich budowę, usłyszeć różne rodzaje dźwięków z nich wydobywane, zapoznać się z ich pochodzeniem.
Na tych właśnie instrumentach zostały wykonane przez pp.Golińskich i ich uczennice: Aleksandrę Tekieli, Annę Burzyńską, Wiktorię Dereń, Izabelę Muchę oraz Justynę Jermakowicz sympatyczne, o wdzięcznych nazwach utwory np. "Łoś patataj" czy "Kajtuś czarodziej". W zespole debiutował na nietypowym dla siebie instrumencie (kontrabasie) pan dyrektor Tadeusz Piotrowski.

Audycja ta była już wcześniej przedstawiona w Szkole Podstawowej w Długopolu Dolnym, a powtórzona zostanie 15 listopada w Szkole Muzycznej dla uczniów Szkoły nr 1.
Na następne spotkania zapraszamy w kolejnych miesiącach. Autorem programu "Dźwięk- instrumenty-muzyka" oraz prowadzącą wszystkie audycje jest Aleksandra Tarchała.


Obchody Roku Lutosławskiego - 05.11.2004

W dniu 5 listopada w ramach obchodów Roku Lutosławskiego w naszej szkole, odbył się finał konkursu na najlepsze wykonanie piosenki tego kompozytora - dla klas młodszych, oraz II etap konkursu wiedzy o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego - dla uczniów starszych.
I etap miał miejsce kilka tygodni wcześniej i brali w nim udział wszyscy uczniowie w odpowiedniej grupie wiekowej.
Klasy II, III, i IV cyklu 6-letniego śpiewały jedną z trzech wcześniej przygotowanych piosenek tego kompozytora: "Pióreczko", "Wróbelek" i "Taniec".
Klasy IV, V i VI cyklu 6-letniego, oraz II, III i IV cyklu 4-letniego pisały test o życiu i twórczości Lutosławskiego.
W ścisłym finale obu konkursów znalazło się po kilkanaście osób, a nagrody otrzymały - za wykonanie wylosowanej piosenki:
I miejsce - Karolina Janas kl. III cykl 6-letni
II miejsce - Klaudia Chowańska kl. III cykl 6-letni oraz Agnieszka Kensicka kl IV cykl 6-letni.
III miejsce - Magdalena Orłowska kl. III cykl 6-letni
Wyróżnienia otrzymały:
Róża Czerwińska z kl. III cykl 6-letni, oraz Katarzyna Piotrkowska z kl. II cykl 6-letni

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości Lutosławskiego:
I miejsce zajęła Dorota Macegoniuk z klasy IV cyklu 4-letniego,
II miejsce Izabela Marchlik z klasy VI cyklu 6-letniego,
III miejsce Anna Kensicka z klasy V cyklu 6-letniego.

Oba konkursy przebiegły w miłej atmosferze, nie przysparzając uczestnikom zbyt wielu stresów, poszerzając natomiast ich wiedzę o tak wybitnym kompozytorze jakim był Witold Lutosławski. Konkursy zostały przygotowane przez: p. Barbarę Prasał, p. Celestynę Schabowicz i p. Aleksandrę Tarchałę.


KONCERT ZADUSZKOWY 30.10.2004

To już tradycja tej szkoły, żeby tych, którzy odeszli wspominać nie ciszą a muzyką. Znowu w jesiennymi bukietami przybranej sali koncertowej rozbłysły znicze i natrojowe światła reflektorów. Liczni słuchacze już od wejścia zniżali głos i w ciszy oczekiwali rozpoczęcia koncertu.
Rozpoczął się on recitalem AGATY BILIŃSKIEJ, która zaśpiewała autorskie kompozycje z własnymi tekstami pisanymi w języku Szekspira. Były to nastrojowe ballady o miłości, człowieku i przemijaniu. Trzeba przyznać, że talent Agaty rozwija się wszechstronnie, gdyż zaprezentowala się bardzo dobrze również jako pianistka.
W ostatnim utworze pierwszej części koncertu dyskretnie z gitarą włączył się DARIUSZ CZERWENKA, aby po tym wykonać solowy program na gitarze MIDI. To jeden z nowych nurtów gitarowych, dających nieograniczone możliwości brzmieniowe, artykulacyjne i ekspresji muzycznej, dzięki technice cyfrowej. Usłyszeliśmy znowu własne, tym razem instrumentalne kompozycje, których wiele elementów tworzonych było na żywo. Nadal było lirycznie, ale z jeszcze większą skalą dynamiki ciekawie konstruowanej przez wrażliwego wykonawcę.
Na zakończenie artyści zagrali znowu razem, a po serdecznych oklaskach publiczności - bisowali. Ciekawy, przemyślany program autorski, odpowiednie do czasu i tematu koncertu nastroje. Gratulujemy i dziękujemy wykonawcom.

Tadeusz Piotrowski.


Mistrz i uczeń - koncert 14.10.2004

Taki tytuł nosi tradycyjny już coroczny koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej uświetniający Dzień Edukacji Narodowej.
Jest to jedyny koncert w roku o tak niepowtarzalnej i ciepłej atmosferze, na którym uczniowie wykonując utwory ze swoim nauczycielem mogą wspólnie poczuć radość wspólnego muzykowania oraz zrozumieć, że muzyka może łączyć ludzi bez względu na wiek a nawet umiejętności. Nie bez znaczenia jest również fakt, aby uczniowie zrozumieli, że wspólnie ze swoim profesorem podążają tą samą drogą.
W tym roku usłyszeliśmy w koncercie "mistrzów i uczniów" skrzypiec pp. Agnieszkę i Waldemara Golińskich ze swoimi uczennicami: Anną Burzyńską, Wiktorią Dereń, Justyną Jermakowicz, Zuzanną Czerniak, Zuzanną Muchą, Aleksandrą Tekieli i Aleksandrą Szlagą (akompaniament p.Elżbieta Malinowska).

P.Bożena Adamska zagrała z zespołem fletowym w składzie: Alicja Kurzajewska, Karolina Janas, Daria Wdowiak, Justyna Korsak, Izabela Marchlik (zespołowi towarzyszył na perkusji Jarosław Wrona).
Duety gitarowe zaprezentowali: p.Tadeusz Piotrowski wraz uczniami: Maćkiem Korolikiem i Eweliną Owsianą, p.Dariusz Czerwenka z Wiktorią Włosowicz oraz p. Bartłomiej Kot z Adrianem Barczukiem.
W składzie kwintetu akordeonowego z uczniami: Dominiką Góźdź, Norbertem Mickiewiczem, Wojciechem Piechą, Barbarą Jutkiewicz wystąpił p. Jan Ostapowicz, który zagrał również w duecie trąbek z Heleną Piechą (towarzyszył im na syntezatorze p.Tadeusz Piotrowski).
Z p.Karoliną Matys wystąpiła także Anna Antolak - skrzypce.

Bardzo miłym akcentem kończącym koncert było rozdanie nauczycielom przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego piernikowych serc, które może lepiej niż kwiaty "powiedziały" pedagogom, że są bardzo potrzebni i trudno wyobrazić sobie, aby kolejne pokolenia mistrzów wyrosły bez ich udziału.


7.10.2004 - odbyła się audycja muzyczna pt. " Witold Lutosławski i jego muzyka", przygotowana przez panią Celestynę Schabowicz, Barbarę Prasał i Aleksandrę Tarchałę.Rozpoczęcie sezonu koncertowego 2004/2005

Rok szkolny 2004/05 a zarazem sezon koncertowy w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej rozpoczął się niezwykle ciekawie.
Nie ucichły jeszcze emocje po wysłuchaniu koncertu z udziałem Krzysztofa Pendereckiego w Kłodzku, a już mieliśmy okazję 28 września gościć w murach naszej szkoły młodego, wspaniale zapowiadającego się artystę. Był nim Michał Bąk - gitarzysta, uczeń VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, uczeń wybitnego pedagoga pana Marka Zielińskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory m.in.młodego wrocławskiego kompozytora Marka Pasiecznego, a także L. Brouwera.
W drugiej części koncertu towarzyszył młodemu artyście kwartet smyczkowy z tej samej szkoły w składzie: Piotr Jasiurkowski, Katarzyna Zając, Rafał Zając, Hanna Kulińska. Pięknie zabrzmiały w ich wykonaniu dźwięki koncertu gitarowego M. Gulianiego. Michał, mimo młodego wieku ma na swym koncie już nie jeden sukces w konkursach krajowych i zagranicznych. Teraz przygotowuje się do Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej. Życzymy więc powodzenia i zapraszamy ponownie do Bystrzycy Kłodzkiej.

Równie atrakcyjny okazał się drugi koncert, którego mieliśmy okazję wysłuchać 30 września z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Atrakcyjny szczególnie dla uczniów, którzy mogli usłyszeć swoich nauczycieli grających solo lub w zespole. W koncercie wystąpiły pianistki: panie Katarzyna Gałczyńska wykonując utwory J. Brahmsa i F.Chopina i Elżbieta Malinowska w repertuarze Poulencka. Kompozycję Scarlattiego zaprezentowali nauczyciele: Bożena Adamska - flet, Agnieszka Golińska, Wiesław Dubiel - I skrzypce, Barbara Biel, Aleksandra Tarchała - II skrzypce, Waldemar Goliński - altówka. Małżeństwo pp.Golińskich wykonało także w duecie Passacalię na skrzypce i altówkę Johana Halvorsena.
Pan Dariusz Czerwenka zmienił zupełnie nastrój słuchaczy, wprowadzając ich w świat dźwięków gitary przetworzonej elektronicznie wykonując utwory J.S. Bacha i Isaaca Albeniza. Jako ostatni usłyszeliśmy utwór oparty o rytmy etniczne, który wciągnął do zabawy publiczność klaskającą w rytm melodii.

Sezon koncertowy 2004/2005 w Państwowej Szkole Muzycznej Ist. w Bystrzycy Kłodzkiej został godnie rozpoczęty, niebagatelne znaczenie szczególnie dla uczniów miały prezentacje muzyczne w wykonaniu ich pedagogów, a już wkrótce kolejne koncerty, kolejne artystyczne przeżycia i kolejne wzruszenia. Zapraszam zatem w gościnne progi bystrzyckiej szkoły muzycznej.
© 2004-2006 bystrzyca.pl